ABD Başkanı Biden'dan Yükselen Benzin Fiyatlarına Müdahale

ABD Başkanı Biden, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ülkede artan benzin fiyatlarıyla mücadele kapsamında benzin vergisinin eylül ayına kadar askıya alınması için Kongre'ye çağrıda bulundu.

ABD Başkanı Biden'dan Yükselen Benzin Fiyatlarına Müdahale
Yayınlanma Tarihi : 22 Haziran 2022 17:21

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırdığı ilk günden bu yana artan benzin fiyatlarına müdahale etmek üzere, ABD Kongre'sine çağrıda bulundu. Biden, yüksek benzin fiyatlarının çalışan aileler için büyük bir külfet olduğunu belirterek, 3 ay benzin vergisinin alınmamasını talep etti.

Anadolu Ajansı'ndan Dilara Zengin Okay'ın haberine göre; Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasından bu yana benzin fiyatının tüm dünyada yükseldiği ve Amerika'da galon başına neredeyse 2 dolar arttığı bildirildi.

Biden'ın yüksek benzin fiyatlarının çalışan aileler için önemli bir zorluk oluşturduğunun farkında olduğuna işaret edilen açıklamada, bu nedenle son dönemde Stratejik Petrol Rezervi'nden petrolün kullanıma sunulması dahil olmak üzere petrol arzının artırılması için harekete geçildiği aktarıldı.

Açıklamada, Biden'ın fiyat artışlarından etkilenen Amerikalı tüketicilere doğrudan yardım sağlanması amacıyla ek yasal önlemler alması için Kongre'ye çağrıda bulunduğu bildirildi.

Beyaz Saray'ın açıklamasında, Biden'ın Kongre'yi Otoyol Güven Fonu'ndan herhangi bir kaynak kullanmadan federal benzin vergisini eylül ayına kadar 3 ay süreyle askıya almaya çağırdığı kaydedildi.

Federal hükümetin benzinde galon başına 18 sent ve dizelde galon başına 24 sent vergi aldığı anımsatılan açıklamada, bu vergilerin Otoyol Güven Fonu aracılığıyla kritik otoyolları ve toplu taşımayı finanse ettiği belirtildi.

Açıklamada, vergi muafiyetine ek olarak Biden'ın eyalet ve yerel yönetimlere de ek tüketici yardımı sağlama çağrısında bulunduğu aktarıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı