ABD'de Aşırı Sıcaklarda 2 Bin Büyükbaş Hayvan Telef Oldu

ABD'de insan sayısının iki katı sığırın bulunduğu Kansas eyaletinde, aşırı sıcak ve nemli hava nedeniyle en az 2 bin büyükbaş hayvanın telef olduğu kayıtlara geçti.

ABD'de Aşırı Sıcaklarda 2 Bin Büyükbaş Hayvan Telef Oldu
Yayınlanma Tarihi : 17 Haziran 2022 19:22

Kansan Sağlık ve Çevre Departmanı, mevsim normallerinin çok üstündeki aşırı sıcak hava ve nem nedeniyle, eyalet genelinde en az 2 bin büyükbaş hayvanın telef olduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı'ndan İslam Doğru'nun haberine göre; Kansas Sağlık ve Çevre Departmanı yaptığı açıklamada, büyükbaş hayvan tesisi sahiplerinin karkasların imhasına yardımcı olmak için departmanla temasa geçtiğini kaydetti.

Açıklamada, mevsim normallerinin çok üstündeki aşırı sıcak, nem ve az rüzgar nedeniyle eyaletin güney batı bölgesinde en az 2 bin büyükbaş hayvanın telef olduğu bildirildi.

Çiftliklerde yetiştirilen yüzlerce sığırın toplu telef görüntülerinden bazıları sosyal medyaya da yansıdı.

Bu hafta 100 milyondan fazla kişinin aşırı sıcak uyarısı altında bulunduğu ülkede, Kansas'ta 10 ila 14 derece sıcaklık artışı görüldü.

Yetkililer, çiftliklerde toplu halde tutulan sığırların aniden bastıran aşırı sıcak ve neme uyum sağlayamadığını, üreticilerin sprinkler sistemi ile hayvanları serin tutmaya ihtiyacı olabileceği konusunda uyarıyor.

İnsan sayısının iki katı sığırın bulunduğu Kansas eyaleti, sığır eti üretimi ve ihracatında ülkede ilk üçte yer alıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı