ABD'de Aylardır Tartışılan 'Kürtaj Hakkı' Karara Bağlandı, Ülke İkiye Bölündü!

ABD Yüksek Mahkemesi, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli 'Roe-Wade Kararını' 9 yargıçtan 6'sının oyu ile iptal ederek, kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarıldı.

ABD'de Aylardır Tartışılan 'Kürtaj Hakkı' Karara Bağlandı, Ülke İkiye Bölündü!
Yayınlanma Tarihi : 25 Haziran 2022 02:38

Özgürlükler ülkesi ABD'de Yüksek Mahkemedeki 9 yargıçtan 6'sının oyu ile 1973 tarihli 'Roe-Wade Kararı' olarak bilinen kürtaj hakkı, anayasal hak olmaktan çıkarıldı. Anayasal hak olmaktan çıkarılan kürtaj, eyaletlerin kendi belirleyeceği kurallara doğrultusunda inisiyatiflerine bırakıldı.

Anadolu Ajansı'ndan Dildar Baykan Atalay'ın haberine göre; ABD'de aylardır tartışılan ve birçok kentte gösterilere neden olan kürtaj hakkı konusunda Yüksek Mahkeme kararını açıkladı.

Yüksek Mahkemedeki 9 yargıçtan 6'sının oyu ile 1973 tarihli "Roe-Wade Kararı" olarak bilinen ve ABD'de kürtajın anayasal bir hak olmasına temel teşkil eden karar iptal edildi.

Bu karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

Mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Samuel Alito tarafından kaleme alınan karar görüşünde ise "Roe-Wade kararının", "açıkça yanlış" olduğu ve kaldırılması gerektiği belirtildi.

Görüşte, Roe-Wade kararının "gerekçesinin son derece zayıf" ve "toplumsal anlamda zararlı sonuçları olduğu" ifade ediliyor. Söz konusu metinde ayrıca "Kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde köklü bir yerinin olmadığı" değerlendirmesi de yer alıyor.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün karar hakkında bir konuşma yapabileceğini aktardı.

Kaynak:Haber Kaynağı