ABD'de Cumhuriyetçiler 'İç Terör Ofisi' Kurulmasına Karşı Çıktı

Son dönemde metro, market ve ilkokul saldırılarıyla sarsılan ABD'de federal güvenlik ajansları bünyesinde 'iç terör ofisleri' kurulmasına yönelik yasa tasarısının onaylanmasına Cumhuriyetçiler engel oldu.

ABD'de Cumhuriyetçiler 'İç Terör Ofisi' Kurulmasına Karşı Çıktı
Yayınlanma Tarihi : 27 Mayıs 2022 01:37

Anadolu Ajansı'ndan Dildar Baykan Atalay'ın haberine göre; New York'un Buffola kentinde 14 Mayıs'ta yaşanan ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı ırkçı saldırının ardından Demokratların sunduğu iç terör ofisleri tasarısı, Senatoda Cumhuriyetçilerin engeline takıldı.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Senato Genel Kurulundaki oylamadan önce yaptığı konuşmada, "Bu tasarı çok önemli çünkü Buffalo'daki saldırı, bir iç terör eylemiydi." ifadesini kullandı.

Ancak yapılan oylamada tasarı onaylanması için gerekli 50 oya ulaşamadı. 100 sandalyeli Senatodaki oylamada 47 Demokrat "evet", 47 Cumhuriyetçinin "hayır" oyu kullanmasıyla tasarı engellenmiş oldu.

Söz konusu tasarı, ABD Adalet Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) bünyesinde bir "iç terör" ofisi kurulmasını ön görüyordu.

Kaynak:Haber Kaynağı