ABD'de Doğal Felaketler Artış Gösterdi, Gözler İklim Değişikliği ile Mücadele Adımlarına Çevrildi

ABD'nin orta ve batı kesimlerinde son haftalarda, normalde sonbahar ve ilkbaharda gözlemlenmesi gereken hava olayları iklim değişikliğine bağlı olarak yaz aylarında meydana gelmeye başladı.

ABD'de Doğal Felaketler Artış Gösterdi, Gözler İklim Değişikliği ile Mücadele Adımlarına Çevrildi
Yayınlanma Tarihi : 18 Haziran 2022 01:03

ABD'de yaz aylarının başlamasıyla artan bölgesel şiddetli yağış ve ekstrem sıcaklıklar hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. İklim uzmanları, özellikle ülkenin orta ve batı kesiminde yaşanan bu ekstrem hava olaylarının normalde sonbahar ve ilkbahar aylarında yaşanması gerekirken, iklim değişikliğine bağlı olarak bu aylarda gerçekleştiğini savundu.

Anadolu Ajansı'ndan Mücahit Oktay'ın haberine göre; ABD'de yaz aylarının başlamasıyla bazı bölgelerde yağış ve sel baskını yaşanırken, bazı bölgelerde nem ve aşırı sıcaklar etkili oldu.

İklim değişikliği nedeniyle yaşanan doğal afetler, ulaşımdan turizme, tarımdan hayvancılığa ülkedeki bir çok sektörü olumsuz etkiledi.

Ulusal Hava Servisi, ABD'deki sıcaklıkların yaz başında tarihi rakamlara ulaştığını raporladı.

Yellowstone Ulusal Parkı'nın da bulunduğu ülkenin kuzeybatı bölgesi, alışılmışın dışında aşırı yağışlar ve sel baskınlarına maruz kaldı.

Bölgede sel nedeniyle yüzlerce ev zarar gördü. Billings şehri, bir süreliğine su şebekesini kapatmak zorunda kaldı.

Tarihi Sıcaklıklar ve Nem Oranları Saptandı

Ulusal Hava Servisi uzmanları, ABD'nin özellikle batı bölgesinde atmosferik nehir denilen hava hareketlerinin normalde sonbahar sonu ve ilkbaharın başında yaşandığını, bu sene hesapların tutmadığını ve nemli bir ısı kubbesinin geçtiğimiz hafta boyunca yaklaşık 48 eyalete yayıldığını bildirdi.

Yüksek nemden dolayı bunaltıcı hava sıcaklıklarının yaşandığı ülkenin bazı bölgelerinde termometrelere yansıyan rakamların mevsim normallerinin çok üzerinde seyrettiği vurgulandı.

Kansas Sağlık Departmanının paylaştığı bilgiye göre, eyalette aşırı nemden ölen büyükbaş hayvanların sayısı salı günü itibarıyla 2 bini geçti.

İklim Değişikliği Etkisi

ABD basınına konuşan iklim uzmanları, ülkede yaşanan normal dışı hava hareketlerinin nedenini iklim değişikliğine bağlarken sera gazı salımının azaltılmaması durumunda hava fenomenlerinin artacağı uyarısında bulundu.

Haberlerde, iklim felaketlerinin çok sık yaşanmaya başladığı, Amerikalıların hayatını alt üst eden bu hava hareketlerine karşı yeterince önlem alınmadığı konusuna değinildi.

Yaz başı itibarıyla yaşanan felaketlerin, yaz ortasında bölgeye göre, kasırga, sel felaketleri, orman yangınları ve kuraklık şeklinde devam etmesinin muhtemel olduğu uyarısı yapıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı