ABD'de Siyahi George Floyd'un Ölümüne Yardım Etmekten Yargılanan Eski Polise 3 Yıl Hapis

ABD'nin Minnesota eyaletinde siyahi George Floyd'un ölümüne neden olan eski polis memuru Derek Chauvin'in yanında bulunan eski polis memurlarından Thomas Lane, savcılıkta vardığı anlaşmada suçunu kabul etti.

ABD'de Siyahi George Floyd'un Ölümüne Yardım Etmekten Yargılanan Eski Polise 3 Yıl Hapis
Yayınlanma Tarihi : 19 Mayıs 2022 00:19

Anadolu Ajansı'ndan İslam Doğru'nun haberine göre; Savcılıkla vardığı anlaşma gereği, Lane hakkında eyalet tarafından açılan 2. derece kasıtsız cinayete yardım ve yataklık suçlamasının düşeceği, buna karşılık olarak da Lane’nin 3 yıl hapis yatmasının beklendiği kaydedildi.

Lane’nin yanında bulunan diğer eski polis memurları siyahi J. Alexander Kueng ve Asya kökenli Tou Thao’nun da aynı suçlamadan haziranda hakim karşısına çıkacağı belirtildi.

George Floyd'un ensesine dizi ile basarak ölümüne neden olan eski polis memuru Chauvin'in yanında bulunan 3 eski polis memuru, şubat ayında görevlerini suiistimal etmekten dolayı ölümle sonuçlanan federal sivil hakları ihlal davasında yargılanmıştı.

St. Paul şehrinde görülen ve yaklaşık bir ay süren dava sonunda jüri heyeti, Thao, Kueng ve Lane'nin, Floyd'un sivil haklarını ihlal ettiğine karar vermişti.

Kaynak:Haber Kaynağı