ABD'de Tarım Dışı Verimlilik Son 75 Yılın En Büyük Düşüşü Gösterdi

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre, yılık ilk çeyreğinde tarım dışı iş gücü verimliliği yüzde 7,3 azalarak 1947'den bu yana en sert düşüşü kaydederken, birim emek maliyeti ise yüzde 12,6 arttı.

ABD'de Tarım Dışı Verimlilik Son 75 Yılın En Büyük Düşüşü Gösterdi
Yayınlanma Tarihi : 02 Haziran 2022 19:27

Koronavirüs salgını, Rusya-Ukrayna savaşı, eski ABD Başkanı Trump'ın geride bıraktığı dış politikadaki yıkımın ardından ABD Başkanı Biden'ın dış politikada sergilediği tavır, ülkede yaşanan ekonomik krizi, sadece enflasyon rakamlarının ciddi boyutlara ulaşmasıyla kalmadı. ABD Çalışma Bakanlığı, 1947'den bu yana görülmemiş düşüşleri kaydettiklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı'ndan Dilara Zengin Okay'ın haberine göre; ABD Çalışma Bakanlığı, ocak-mart dönemine ilişkin tarım dışı iş gücü verimliliği ve birim emek maliyeti verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkede tarım dışı iş gücü verimliliği, bu yılın ilk çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 7,3 azaldı.

Yukarı yönlü revize edilen verinin bu dönemde yüzde 7,5 azalması bekleniyordu. Tarım dışı iş gücü verimliliğine ilişkin geçen ay açıklanan öncü veri, yüzde 7,5 azaldığı yönündeydi.

ABD'de tarım dışı iş gücü verimliliği, bu yılın ilk çeyreğinde 1947'nin üçüncü çeyreğinden bu yana kaydedilen en büyük düşüşü gösterdi.

Tarım dışı iş gücü verimliliği, geçen yılın son çeyreğinde ise yüzde 6,3'lük artış kaydetmişti.

Üretim bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,3 azalırken, çalışma saati yüzde 5,4 arttı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) takip ettiği enflasyon göstergelerinden biri olan birim emek maliyeti ise ocak-mart döneminde bir önceki çeyreğe göre yüzde 12,6'lık artış gösterdi.

Birim emek maliyetinin bu dönemde öncü veride açıklandığı gibi yüzde 11,6 artması bekleniyordu. Yukarı yönlü revize edilen birim emek maliyeti, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 3,9 artmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı