ABD'den Putin'in Yakın Çevresine Yeni Yaptırım

ABD yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Putin'e yakın Rus elitlere bazı hükümet yetkililerine ve iş adamlarına yönelik yeni yaptırım paketini açıkladı.

ABD'den Putin'in Yakın Çevresine Yeni Yaptırım
Yayınlanma Tarihi : 02 Haziran 2022 18:42

ABD, bugün aldığı kararla, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'ne yakın olan bazı Rus Elitlere, hükümet yetkililerine ve iş adamlarına yönelik yeni yaptırım paketini açıklarken, Rusya ve Belarus merkezli 70'den fazla şirketin ABD'den ürün tedarik etmesini de yasakladı. 

Anadolu Ajansı'ndan Dildar Baykan Atalay'ın haberine göre; Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Hazine Bakanlığının önde gelen Rus hükümet yetkilileri ve iş adamları ile Rus elitlere ait yat, jet gibi lüks varlıklarını hedef alan yaptırımlar getirdiği belirtildi.

Hazine Bakanlığının yaptırım listesine aldığı kişiler arasında Putin'in denizaşırı mal varlıklarını yönettiği iddia edilen Sergey Roldugin ve aile üyelerinin de yer aldığı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de Yaptırım Listesinde

Ayrıca Rus savunma sektörüne ciddi katkılarda bulunan Rus yönetimine ait United Aircraft Corporation isimli havacılık şirketinin yöneticileri de yaptırımlara dahil edildi.

Öte yandan, yeni yaptırımlar kapsamında ABD Dışişleri Bakanlığı, aralarında Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova'nın da yer aldığı Putin'e yakın bazı Rus oligarkları hedef alırken, ABD Ticaret Bakanlığı da Belarus ve Rusya merkezli 71 şirketin ABD'den teknolojik ürün almasını yasakladı.

Kaynak:Haber Kaynağı