ABD'nin Gönderdiği Orta Menzilli HIMARS Füze Sistemi Ukrayna'yı Güçlendirecek

Ukrayna Savunma Bakanı Reznikov, ABD Başkanı Biden'ın 1 Haziran'da açıkladığı askeri askeri yardım paketi kapsamında gönderdiği Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemlerinin (HIMARS) Ukrayna'ya ulaştığını açıkladı.

ABD'nin Gönderdiği Orta Menzilli HIMARS Füze Sistemi Ukrayna'yı Güçlendirecek
Yayınlanma Tarihi : 23 Haziran 2022 17:57

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1 Haziran'da Ukrayna'ya 700 milyon dolarlık yeni askeri yardım paketini onaylamasının ardından, pakete dahil orta menzilli Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) Ukrayna topraklarına ulaştı.

Anadolu Ajansı'ndan Dmitri Chirciu'nun haberine göre; Reznikov, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "HIMARS sistemleri, Ukrayna'ya ulaştı. Bunun için meslektaş ve dostum olan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'e teşekkür ederim. Bu yaz Rus askerleri için sıcak olacak, bazıları için ise son olacak." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, 1 Haziran'da Ukrayna'ya gelişmiş füze sistemlerini de içeren 700 milyon dolarlık yeni askeri yardım paketini onayladığını açıklamıştı. Söz konusu paket, Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemlerini de içeriyor.

Orta menzilli güdümlü roket sistemi HIMARS’nin, Rus ordusunu savaşta önemli ölçüde yıpratabileceği ve ilerleyişini yavaşlatabileceği ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı