Abd’nin Moskova Büyükelçiliği: “Abd Vatandaşlarının Rusya'dan Ayrılmasını İstedi

ABD'nin Moskova Büyükelçiliği, Rusya'daki ABD vatandaşlarına çağrı yaparak, "ABD vatandaşları, halen mevcut olan ticari seçenekler aracılığıyla Rusya'dan derhal ayrılmayı düşünmeli" ifadelerine yer verdi.

Abd’nin Moskova Büyükelçiliği: “Abd Vatandaşlarının Rusya'dan Ayrılmasını İstedi
Yayınlanma Tarihi : 28 Şubat 2022 00:38

Ukrayna ve Rusya arasındaki kriz devam ederken ABD'den beklenmedik bir açıklama geldi. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik savaş kararına tepki gösteren ABD yönetimi peş peşe sert açıklamalar ve yaptırımlarla Rusya'nın nefesini kesmeyi amaçlıyor.

ABD tarafından yapılan son açıklama ise özellikle Rusya'da bulunan ABD vatandaşlarını yakından ilgilendiriyor. 

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısının ardından başta Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmak üzere birçok ülke Rus uçaklarına hava sahasının kapatma kararı aldı. ABD'nin Moskova Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya'daki ABD vatandaşlarına çağrı yapılarak, "Artan sayıda havayolu Rusya'ya giriş ve çıkış uçuşlarını iptal ediyor ve çok sayıda ülke hava sahasını Rus havayollarına kapattı. ABD vatandaşları, halen mevcut olan ticari seçenekler aracılığıyla Rusya'dan derhal ayrılmayı düşünmeli" denildi.

Açıklamada ayrıca, "ABD Büyükelçiliği, ABD vatandaşlarına Dışişleri Bakanlığının Rusya için Seyahat Danışmanlığı seviyesinin "Seviye 4: Seyahat Etmeyin" seviyesinde olduğunu hatırlatıyor" ifadeleri kullanıldı.

PEŞ PEŞE RUSYA'YA HAVA SAHALARI KAPATILDI

Öte yandan Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları karşısında İspanya, Kanada, İngiltere, Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya, Portekiz, Avusturya, Belçika, İzlanda, İrlanda, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Polonya, Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya, Çekya, Slovenya ve Bulgaristan hava sahasını Rus havayollarına kapattı.

Rusya'nın ABD tarafından yapılan bu açıklamaya nasıl bir yanıt vereceği büyük merak konusu oldu. 

Kaynak:Haber Kaynağı