Amerika'dan Ukrayna'ya 350 Milyon Dolarlık Savunma Yardımı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Savunma Bakanlığını Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine 350 milyon dolarlık askeri yardım yapma konusunda yetkilendirdiğini açıkladı

Amerika'dan  Ukrayna'ya 350 Milyon Dolarlık Savunma Yardımı
Yayınlanma Tarihi : 27 Şubat 2022 02:19

Rusya'dan Ukrayna'ya yönelik saldırılar devam ederken ABD'nin desteği ise sürüyor. ABD yönetimi tarafından Ukrayna'ya savunma yardımı yapılacak.

Ukrayna'nın ateş altında olduğu şu dakikalarda ABD yönetimi tarafından yapılan açıklama ise ajanslar tarafından son dakika olarak geçildi.

ABD yönetimi Ukrayna'ya asker göndermeyeceğini duyururken maddi destek sağlamaya devam edeceğini ise tekrarladı. Bu kapsamda ABD'nin yapacağı yardımın ayrıntıları da belli oldu.

 Blinken yaptığı yazılı açıklamada, "Ukrayna, egemen, demokratik ve barışsever bir millettir." ifadesini kullanarak, ABD'nin Ukrayna ile Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazanmasının ardından 30 yıldır yakın ortak olduğunu vurguladı.

Rusya'nın 2014'teki Kırım ilhakının ardından ABD'nin Ukrayna'ya savunma yardımlarını artırdığını belirten Blinken, "Bugün, Ukrayna Rusya'nın zalim ve gereksiz saldırılarına karşı cesaret ve onuruyla savaşırken ben de Başkan Biden'dan aldığım yetkiye dayanarak, Savunma Bakanlığını Ukrayna'ya 350 milyon dolarlık acil savunma yardımı yapılması için yetkilendirdim." ifadesini kullandı.

Blinken, bu yardımla ABD'nin son 1 yıl içinde Ukrayna'ya yaptığı yardımın 1 milyar doları aşacağına işaret ederek, "Bu paket, Ukrayna'nın şu anda karşılaştığı silahlı saldırı, hava saldırısı ve diğer tehditlerle mücadele etmesi için ölümcül savunma yardımını içerecektir." bilgisini paylaştı.

Kaynak:Haber Kaynağı