Art Arda Saldırıyla Sarsılmıştı, ABD'de Silah Edinme Şartları Ağırlaştırıldı

New York Eyalet Meclisi, ülkede son haftalarda artan kitlesel ve ırkçı silahlı saldırıların ardından yarı otomatik silah satın alma yaşını 18'den 21'e yükseltti.

Art Arda Saldırıyla Sarsılmıştı, ABD'de Silah Edinme Şartları Ağırlaştırıldı
Yayınlanma Tarihi : 03 Haziran 2022 21:23

ABD'nin New York eyaletinde son haftalarda art arda yaşanan kitlesel ve ırkçı silahlı saldırılar sonrası, silah satışlarına yönelik değişiklik yapıldı. Eyalet genelinde son haftalarda biri market ikisi metro olmak üzere yaşanan silahlı saldırıda 10'dan fazla kişi hayatını kaybederken, onlarca kişi de yaralanmıştı. 

Anadolu Ajansı'ndan Mücahit Oktay'ın haberine göre; Demokratların çoğunlukta olduğu New York eyalet yönetimi, yarı otomatik tüfek satın alma yaşının 18'den 21'e çıkarılmasını onaylarken ateşli silah ve kurşun geçirmez yelek gibi diğer askeri teçhizat satın alma kurallarını da sıkılaştırarak kitlesel silahlı saldırıları azaltmayı amaçlayan yasa paketine imza attı.

New York Valisi Kathy Hochul yaptığı yazılı açıklamada, "Artan silahlı saldırılar New Yorkluları güvende tutmak için daha güçlü yasaların gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Bu kapsamlı paket açıkları kapatacak." ifadesine yer verdi.

Silah satın alma yaşını yükselten yasa, son günlerde Buffalo (New York), Uvalde (Teksas) ve Tulsa'daki (Oklahoma) kitlesel silahlı saldırıların ardı ardına yaşanması sonrasında geldi.

ABD'de, 1968 tarihli Silah Kontrol Yasası uyarınca lisanslı satıcılar, uzun silahlar olarak adlandırılan pompalı tüfekler ve tüfekler ile mühimmatlarını 18, av tüfeği ve tüfek olmayan tüm ateşli silahlar ile mühimmatlarını ise 21 yaş ve üzeri kişilere satabiliyor.

Lisanssız satıcılardan pompalı ve uzun namlulu silah satın almak için ise asgari yaş sınırı bulunmuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı