Beyaz Saray Sözcüsü Psaki: Biden’ın Şu An Ukrayna’yı Ziyaretine Dair Plan olmadığını açıkladı

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna'yı ziyaret etmeyi istediğini fakat şu an için böyle bir planın olmadığını belirterek basında yer alan iddiaları yalanladı

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki: Biden’ın Şu An Ukrayna’yı Ziyaretine Dair Plan olmadığını açıkladı
Yayınlanma Tarihi : 03 Mayıs 2022 01:32

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken ABD Başkanı Joe Biden'ın, Ukrayna'yı ziyaret edeceği öne sürülmüştü. Medyada yer alan iddialara ilişkin ABD Başkanı Joe Biden'ın adına Beyaz Saray Sözcüsü bir açıklama yaptı. 

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna'yı ziyaret etmeyi istediğini fakat şu an için böyle bir planın olmadığını ifade etti.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları devam ederken, birçok liderler Ukrayna'nın başkenti Kiev'i ziyaret ederek Ukrayna'ya desteklerini gösterdi. En çok merak edilen lider olan ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna'yı muhtemel ziyareti hakkında konuşan Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, Biden'ın Ukrayna'yı ziyaret etmeyi istediğini fakat şu an için böyle bir planın olmadığını ifade etti.

Psaki, Beyaz Saray'ın durumu değerlendirmeye devam edeceğini aktararak, "Başkan'ın Ukrayna'yı ziyaret etmeyi istediğini biliyorum, ancak şu anda böyle bir plan yok" dedi.

Psaki ayrıca, Biden yönetiminin ABD'nin Kiev Büyükelçiliğini yeniden açmaya yönelik hedefini yineledi.

PELOSİ'DEN KİEV'E SÜRPRİZ ZİYARET

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e 1 Mayıs'ta sürpriz bir ziyaret düzenlemiş, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya gelmişti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise, 25 Nisan'da Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmüştü.

Kaynak: İHA