Biden, Ülkesindeki Yüksek Enflasyondan Putin'i Sorumlu Tuttu

ABD Başkanı Biden, yaptığı konuşmada, 6 Ocak 2021'deki Kongre baskınına ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, bugün açıklanan ve beklenen yüksek olan enflasyon verilerinin sorumlusunu söyledi.

Biden, Ülkesindeki Yüksek Enflasyondan Putin'i Sorumlu Tuttu
Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2022 01:35

ABD Başkanı Joe Biden, Los Angeles Liman'ında bakanlar kurulundan bazı heyetlerle bir araya gelerek konuşma yaptı. Başkan Biden, konuşmasında 6 Ocak 2021'de meydana gelen Kongre binasına düzenlenen saldırı için Amerikalıların asla unutmaması gerektiğini vurguladı.

Anadolu Ajansı'ndan Dildar Baykan Atalay'ın haberine göre; Biden, Los Angeles Limanı'nda yaptığı konuşmasında, ülkedeki enflasyonu değerlendirdi.

Konuşmasının başında dün Temsilciler Meclisi 6 Ocak Özel Komitesinde yapılan oturuma değinen Biden, oturumu gündemi nedeniyle izleyemediğini belirtti.

Biden, 6 Ocak hakkında, "tarihimizin en karanlık bölümlerinden biri" yorumunu yaparak, "Tüm Amerikalıların 6 Ocak'ta ne olduğunu anlaması önemli. Ayrıca 6 Ocak'a yol açan bazı güçlerin şu anda hala iş başında olduğunu da bilmeliler." ifadesini kullandı.

Ülkedeki enflasyon verilerinin bugün beklenenden yüksek geldiğine işaret eden Biden, bu durumdan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya savaş açmasını sorumlu tuttu.

Biden, enflasyonun en önemli kalemlerinden birinin de akaryakıt fiyatları olduğuna dikkati çekerek, ülkenin en büyük petrol şirketlerinden Exxon hakkında, "Exxon bu yıl tanrıdan daha çok para kazandı." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak:Haber Kaynağı