Çavuşoğlu ve Abd Dışişleri Bakanı Blinken arasında telefon görüşmesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü.

Çavuşoğlu ve Abd Dışişleri Bakanı Blinken arasında telefon görüşmesi
Yayınlanma Tarihi : 09 Şubat 2022 00:14

Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz devam ederken diğer ülkelerin görüşmeleri ise sürüyor. Almanya'dan bakan düzeyinde Ukrayna'ya bir ziyaret gerçekleşmişti. Ukrayna ile Rusya arasındaki krizi Türkiye ile ABD'de de yakından takip ediyor. Bu kapsamda Türkiye ve ABD Dışişleri bakanı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeyle ilgili ilk ayrıntılar da geldi. 

- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Görüşmede Rusya-Ukrayna gerginliği ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Rusya-Ukrayna gerginliği çerçevesindeki son gelişmeler gündeme gelirken, Bakan Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna arasında gerilimin diyalog yoluyla azaltılmasına yönelik girişimler hakkında bilgi verdi.

Görüşmede, Kuzey Suriye'deki gelişmeler de ele alınırken, Bakan Çavuşoğlu, PKK-YPG'nin Suriye'deki bölücü faaliyetlerine ve sivillere yönelik saldırılarına dikkat çekti ve bu terör örgütüne karşı mücadelenin kararlılıkla süreceğini vurguladı.

Kafkaslar'daki son gelişmeler ve Ermenistan'la devam eden normalleşme süreci de ele alınırken, Bakan Çavuşoğlu, Blinken'ı 11-13 Mart tarihlerindeki Antalya Diplomasi Forumu'na davet etti. Blinken ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan için geçmiş olsun dileklerini iletti.

(Mevlüt İşli/İHA)

Kaynak:Haber Kaynağı