Eski ABD Dışişleri Bakanı Kissinger'den 'ABD ve Çin'in İlişkisi Dünya Barışı İçin Önemli' Yorumu

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, katıldığı Dünya Ekonomi Forumu’nda (WEF) ABD-Çin ilişkisini değerlendirdi. Kissinger yaptığı konuşmada, 'ABD ve Çin düşmanca ilişkilerini azaltırsa dünya barışı sağlanabilir' dedi.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Kissinger'den 'ABD ve Çin'in İlişkisi Dünya Barışı İçin Önemli' Yorumu
Yayınlanma Tarihi : 24 Mayıs 2022 01:32

Anadolu Ajansı'ndan Gökhan Kurtaran'ın haberine göre; İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda (WEF) konuşan 98 yaşındaki Kissinger, Washington ve Pekin’in özelikle Tayvan’ı gergin diplomatik ilişkilerin merkezine koymaktan kaçınması gerektiğini söyledi.

Kissinger, “ABD, hile ile veya kademeli bir süreçle iki Çinli bir çözüm geliştirmemeli. Çin şimdiye kadar sergilenen sabrını sergilemeye devam edecektir." ifadesini kullandı.

Kissinger, “(ABD, Çin ile) Doğrudan bir çatışmadan kaçınmalı. Tayvan, Çin ile ABD arasındaki müzakerelerin merkezinde olmamalı.” dedi.

ABD ve Çin'e üzerinde uzlaşabilecekleri başlıklara eğilmeleri çağrısında bulunan Kissinger, “ABD ve Çin'in düşmanca ilişkilerini azaltması dünya barışı için önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kissinger, eski ABD başkanları Gerard Ford ve Richard Nixon dönemlerinde 1969-1975 yılları arasında Güvenlik Danışmanı, 1973-1977 yılları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in işgale kalkışması durumunda ABD'nin Tayvan'ı savunmaya hazır olacağını söylemişti.

Kaynak:Haber Kaynağı