George Floyd'un Ölümüne Neden Olan Eski Polise 21 Yıl Hapis

Daha önce 22,5 yıl hapis cezasına çarptırılan, ABD'de 46 yaşındaki siyahi George Floyd'un, boyun bölgesine diziyle bastırarak ölümüne sebep olan eski polis Derek Chauvin, federal mahkeme tarafından 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

George Floyd'un Ölümüne Neden Olan Eski Polise 21 Yıl Hapis
Yayınlanma Tarihi : 09 Temmuz 2022 00:31

25 Mayıs 2020'de ABD'nin Minnesota eyaleti Minneapolis kentinde siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alındığı sırada polis memuru Derek Chauvin'in dakikalarda boyun bölgesine diziyle bastırması sonucu hayatını kaybetmişti. 

Olayın ardından 4 gün sonra gözaltına alınan Chauvin hakkında  2. ve 3. dereceden cinayet ve 2. dereceden adam öldürme suçlamasıyla dava açılmıştı. Ülke genelinde siyahilere yönelik polis baskısı ve şiddeti tartışmaları ise başta Minnesota eyaleti olmak üzere geniş çapta şiddetli protestolara neden olmuştu.

Haftalar süren yargılamanın ardından suçlu bulunan Chauvin, 22,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Anadolu Ajansı'ndan Mücahit Oktay'ın haberine göre; Daha önce eyalet mahkemesi tarafından 22,5 yıl hapis cezası verilen Chauvin'in, Floyd'un "medeni haklarını ihlal etmekten" suçlu bulunduğu gerekçesiyle federal mahkemenin verdiği 21 yıllık mahkumiyet cezasını eş zamanlı olarak çekeceği belirtildi.

ABD Bölge Yargıcı Paul Magnuson'ın, duruşma sırasında Chauvin'e, "Bunu neden yaptığını gerçekten bilmiyorum. Bir kişinin boynuna, nefesi kesilene kadar dizinizle bastırmak kesinlikle yanlıştır. Davranışınız yanlış ve saldırgan." diye seslendiği kaydedildi.

Eyalet mahkemesinde cinayet ve taksirle adam öldürmekten ceza alan Chauvin'in, federal mahkemede farklı bir ihlalden suçlu bulunduğu için şartlı tahliye hakkını eyalet kanunlarında olduğu gibi 15 değil, federal kanunda belirtilen 18 yıl sonunda kullanabileceği bildirildi.

Kaynak:Haber Kaynağı