Kovid-19'a Karşı Geliştirilen Teknolojiler DSÖ Üzerinden Paylaşılacak

ABD Başkanı Joe Biden katıldığı 2. Kovid-19 Zirvesi'nde Kovid-19'a karşı geliştirilen tüm teknolojik bilgilerin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üzerinden paylaşılacağını duyurdu.

Kovid-19'a Karşı Geliştirilen Teknolojiler DSÖ Üzerinden Paylaşılacak
Yayınlanma Tarihi : 12 Mayıs 2022 18:09

Anadolu Ajansı'ndan Dildar Baykan Atalay'ın haberine göre; Biden, ABD, Endonezya, Almanya ve Belize'nin ev sahipliği yaptığı ve çevrim içi düzenlenen 2. Kovid-19 Zirvesi'nde açılış konuşmasını yaptı.

2021 Eylül'de yapılan 1. Kovid-19 Zirvesi'nden bu yana alınan yoldan son derece memnuniyet duyduğunu belirten Biden, o tarihten bu yana 213 ülkeye 500 milyon Kovid-19 aşısı dağıttıklarını aktardı.

Biden, salgının henüz bitmediğinin ve hala mücadele edilecek birçok şey olduğunun altını çizerek, "Bugün ABD'de çok trajik bir kilometre taşına ulaştık. 1 milyon kişi Kovid-19'dan öldü, ailelerin sofrasında 1 milyon sandalye boş kaldı. Bu kayıpların hiçbirinin yeri doldurulamaz." dedi.

Dünya Bankası Bünyesinde Küresel Sağlık Güvenliği Fonu Kurulacak

Hem Kovid-19'un yenilmesi hem de gelecekteki salgınların önlenmesi adına ABD'nin kendi üzerine düşeni yapacağını vurgulayan Biden, "ABD'nin kritik Kovid-19 sağlık teknolojilerini DSÖ Kovid-19 Teknoloji Erişim havuzu üzerinden dünya ile paylaşacağını duyuruyorum. Birçok Kovid-19 aşısında kullanılan protein teknolojisi de dahil ABD hükümetinin mülkiyetindeki sağlık teknolojilerini herkese açık hale getireceğiz." şeklinde konuştu.

Biden, hızlı testler ve antiviral tedavilere erişimin kolaylaştırılması için de yeni bir pilot program oluşturacaklarını belirterek, "Dünya Bankası bünyesinde 450 milyon dolar tohum yatırımla bu yaz bir küresel sağlık güvenliği fonu kuracağız. Bu fonun kurulmasındaki öncü rolleri için Endonezya ve İtalya'ya teşekkür etmek isterim." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı