Rusya'dan ABD Yaptırımlarına Karşılık, ABD Hazine Bakanı ve Enerji Bakanı Kara Listeye Alındı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin oligarklara, elitlere ve Putin'in yakın çevresine uygulanan yaptırımlara karşılık olarak ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Enerji Bakanı Jennifer Granholm'a yaptım kararı aldı.

Rusya'dan ABD Yaptırımlarına Karşılık, ABD Hazine Bakanı ve Enerji Bakanı Kara Listeye Alındı
Yayınlanma Tarihi : 07 Haziran 2022 01:32

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat tarihinden bu yana ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke Rusya Devlet Başkanı Putin ve yakın çevresine her geçen gün yeni bir yaptırım uygularken, Rusya hükümeti de Putin'in ülkesindeki bürokratlara, elitlere ve akrabalarına uygulanan yaptırımlara karşılık vermeye devam ediyor. Son olarak ABD Dışişleri Bakanı Blinken'a yaptırım uygulayan Rusya, ABD Hazine Bakanı Yellen ve Enerji Bakanı Granholm'ı da yaptırım listesine aldı.

Anadolu Ajansı'ndan Ali Cura'nın haberine göre; Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD'nin Rus siyasetçi, iş insanı ve topluma mal olmuş kişilere karşı sürekli genişlettiği yaptırımlara yanıt olarak 61 ABD vatandaşına Rusya'ya süresiz olarak giriş yasağı konulduğu belirtildi.

Söz konusu yaptırımlara önde gelen askeri sanayi yöneticileri, medya platformları ve derecelendirme ajansları yöneticileri, uçak ve gemi firmaları yöneticileri bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, ayrıca Rus siber saldırısı iddialarını yayan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin listede yer aldığı ifade edildi.

Yaptırım listesinde İletişim Direktörü Kate Bedingfield gibi Beyaz Saray'dan da bazı yetkililerin isimlerinin de yer alması dikkati çekti.

Kaynak:Haber Kaynağı