Türkiye ve ABD Dışişleri Bakanları Finlandiya ve İsveç İçin Bir Araya Geldi

Beyaz Saray Sözcüsü Jean-Pierre ilk basın toplantısında, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda düşündükleri sorusunun kendilerine çok yöneltildiğini ve bu konuda bir konsensusa ulaşılacağına inandığını ifade etti.

Türkiye ve ABD Dışişleri Bakanları Finlandiya ve İsveç İçin Bir Araya Geldi
Yayınlanma Tarihi : 16 Mayıs 2022 23:19

Anadolu Ajansı'ndan Dildar Baykan Atalay'ın haberine göre; Beyaz Saray sözcülüğü görevini 13 Mayıs Cuma günü Jen Psaki'den devralan Jean-Pierre, ilk kez basın toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine yönelik duruşunu değerlendiren Jean Pierre, "Türkiye hükümetinin, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda neler hissettiği ve söylediğine ilişkin sorular oluyor." dedi.

Jean-Pierre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın dün Berlin'de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğüne işaret ederek, "NATO'ya üyelik bir süreç gerektiriyor ve bu konuda konsensusa ulaşılacağına eminiz." diye konuştu.

Blinken, dün Berlin'de yaptığı basın toplantısında İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik sürecine ilişkin şu sözleri sarf etmişti:

"(Türkiye) Dışişleri Bakanı ile bu konuyu görüşme fırsatım oldu. Görüşmeyi betimlemeyeceğim ancak Finlandiya ve İsveç'in ittifaka katılımı noktasında güçlü bir konsensus olduğunu söylemekle yetineyim. Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasındaki farklılıklar konusunda halen devam eden görüşmeler var. Sonuç olarak bu iki ülkenin üyeliği konusunda bir konsensusa ulaşacağımızdan eminim."

Kaynak:Haber Kaynağı