Washington Post Hatay'daki yıkımı tüm gerçekliğiyle yazdı! Antakya hayalet şehre döndü

ABD gazetesi Washington Post (WP), '6 Şubat Depremleri'nden etkilenen Hatay'ın Antakya ilçesindeki büyük yıkımı yazdı. Gazetenin özel haberlerinde tarihi ilçenin "tanınmaz" hale geldiğine dikkat çekildi.

Washington Post Hatay'daki yıkımı tüm gerçekliğiyle yazdı! Antakya hayalet şehre döndü
Yayınlanma Tarihi : 25 Şubat 2023 04:01

Independent Türkçe'nin Washington Post'a dayandırdığı haberinde, depremlerden etkilenen Hatay'ın Antakya ilçesindeki yıkıma yer verildi. Antakya'daki Kurtuluş Sokağı'nın tarihte gece aydınlatmasına sahip ilk yer olduğu vurgulanarak, buradaki dini yapıların da yerle bir olduğu yazıldı.

"Antakya hayalet şehre döndü" ifadeleriyle başlayan haberde, Kurtuluş Sokağı'nın sonunda yer alan ve Anadolu'nun en eski camilerinden Habib-i Neccar'ın harabeye döndüğü aktarıldı.

'Antakya bitti'


Onun karşısındaki Hıristiyanlık tarihinin eski ibadethanelerinden Aziz Petrus Kilisesi'nin de ağır hasar aldığı belirtildi. WP, haberinde Türkçe "Antakya bitti" ifadelerine de yer verdi. Yazıda, yıkıntılar arasında yağmaları önlemek amacıyla askerlerin nöbet tuttuğuna da dikkat çekildi.

WP'nin konuştuğu yurttaşlardan müzik öğretmeni Veli Bağı, "Burası çok güzel bir yerdi" dedi.

Eşi Yeşim'le müzik dükkanı işlettiklerini söyleyen Veli, taşındıkları yeni binanın depremde yerle bir olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu mahallede çoğu bina yeniydi. Her şey mükemmel olacaktı, her şeyin güzel olması gerekiyordu."

Veli, dükkanlarının yıkıldığını ve eşiyle birlikte ailelerinin yaşadığı Adana'ya gideceklerini belirtti.