Andız Pekmezinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Andız Pekmezi Nasıl Yapılır, Bebeklere Yedirilir Mi?...

Andız pekmezi çağımızda yaygın olarak kullanılan ve sadece Türkiye’ye özgü olan ve de geleneksel yöntemler kullanılarak üretilmektedir.

Andız Pekmezinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Andız Pekmezi Nasıl Yapılır, Bebeklere Yedirilir Mi?...
Yayınlanma Tarihi : 26 Aralık 2020 02:13

Bu sebeple sizler için andız pekmezi neye iyi gelir, andız pekmezinin faydaları nelerdir, andız pekmezi nasıl yapılır ve bebeklere yedirilir mi? sorularını detaylı bir biçimde derledik...

Andız pekmezi, Türkiye’de andız ağaçlarından elde edilmektedir. Meyveleri de ekim aylarında olgunlaşmaktadır. Bunun yanı sıra birçok sağlık sorunlarına da olumlu anlamda etki sağlamaktadır.

Peki Bu Andız Pekmezi Nedir?

Andız, andız ağacının meyvesidir. Andız pekmezi yapımında çam türü yapıya sahip olan bir iğne yapraklı kozalaktan, dallarından ya da andız meyvesinden yararlanılmaktadır. Üzüm ya da keçiboynuzu pekmezinin tam tersine, tadı daha acımsıdır. Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

Geleneksel olan bu andız pekmezinin yapımı, andız ağacının olduğu bölgedeki çiftçilerin topladıkları kozalaklardan ya da andız ağacındaki meyvelerden katkı maddesi eklemeden üretilmektedir.

Andız pekmezi gerçekleştirilirken, ağacın meyveleri ve de kozalakları en az 2 gün boyunca kuruması için bekletilir. Bunun ardından ezerek ve ya kırarak kazanların içerisinde kaynatılır, süzülerek meyvelerden ayrılır. Ardından su, yoğunlaşıp kıvamları tutturuluncaya kadar karıştırılır, kaynatılır ve soğuduğunda kavanozlara ilave edilir.

Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Andız pekmezi genel olarak çok fazla faydası vardır. Doğal yollarla yapıldığında sağlamış olduğu andız pekmezi yararları şu şekildedir:

•Astım, bronşit ve soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelir,

•Kuru öksürüğü dindirir,

•Saçların gür çıkmasına olumlu etki sağlar,

•Nefes darlığına iyi gelir,

•Antioksidan özelliğiyle ödem ve ya şişlik problemlerini ortadan kaldırır,

•Ağızda aft adıyla bilinen yaralar oluşur ise bu yaraların iyileşmesine yardımcı olur,

•Andız Pekmezinin kan yapıcı bir özelliği olup kanı temizleyici görevi de bulunmaktadır,

•Alerji ya da alerji sonucu beliren bazı cilt hastalıklarının tedavi edilmesinde yardımcı olur,

•Kalp damar sağlığının korunması için bir hayli etkilidir.

Andız Pekmezi Nasıl Tüketilmeli?

Ülkemizde andız pekmezi düzenli bir biçimde kullanılıyor. Her sabah 1 tatlı kaşığı olacak biçimde andız pekmezi tüketebilir veya 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar andız pekmezi karıştırıp içebilirsiniz.

Andız Pekmezi Bebeklere Verilir mi?

Bebeklerin sağlığı daima anneleri için her şeyin en üstünde olmaktadır. Bir bebeğin herhangi bir özel rahatsızlığı yoksa bu bebeklere 6 veya 7 aylıktan itibaren doktora muhakkak danışarak pekmez verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Buna ilave olarak pişirilme şartları uygun olan doğal bir andız pekmezi, çağımızda kullanılacak olan diğer üzüm ya da keçiboynuzu pekmezleri gibi sizlerin bebeğinize kan yapıcı ve enerji verici niteliğinde olacaktır.

İlgili Haberler