• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 29 °C
  • İzmir 32 °C

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek Çubuk’taki Mitingde Konuştu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek Çubuk’taki Mitingde Konuştu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 16 Nisan'da yapılacak referandum öncesi ilçelerde düzenlediği mitinglerinden üçüncüsünü Çubuk'ta...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 16 Nisan'da yapılacak referandum öncesi ilçelerde düzenlediği mitinglerinden üçüncüsünü Çubuk'ta gerçekleştirdi.

Çubuk Meydanı'nda toplanan vatandaşlara Büyükşehir Belediyesinin son 3 yıl içinde ilçeye yaptığı hizmetleri anlatan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, bu süre içerisinde 302 milyon 78 bin liralık yatırım yaptıklarını kaydetti. Gökçek, sadece Fen İşleri Dairesi Başkanlığının Çubuk merkez ve köylerine 1 milyon 47 bin ton asfalt döktüğünü belirterek, "İstanbul'da sadece 1 yıl içerisinde dökülen asfaltın 2,5 milyon metreküp olduğu düşünülürse Çubuk'a dökülen asfalt daha iyi anlaşılacaktır" ifadesini kullandı.

Gökçek, Fen İşlerinin ayrıca köy yollarını açarak asfaltladığını, yol açım, bakım ve tarım yolu (reglaj) çalışması olarak da 75 kilometre, imar yolu için 15 kilometre ve oto korkuluk için 5 kilometre çalışma gerçekleştirildiğini söyledi. 147 bin 236 metrekare kaldırım döşendiğini, Ziyaül-Hak, Yeşerti ve Gümüş caddelerinde 147 bin 236 metrekare kaldırım çalışması yapıldığını, 522 metre de bariyer döşendiğine vurgu yapan Gökçek, ilçeye toplam 3 adet de menfez açıldığını belirtti. Gökçek, ASKİ tarafından ilçeye 52 kilometre içme suyu hattı, 29 kilometre atık su, 8 kilometre yağmur suyu hattı döşendiğini, 4 tane içme suyu arıtma tesisi, 65 adet otomatik klorlama ünitesi açıldığını, sadece ilçede çalıştırılmak üzere 14 adet araç alındığını, 11 içme suyu deposu, 1 adet pompa istasyonu, 1 adet su kuyusu ve 11 adet de depo bakımı merkezi yapıldığını söyledi.

"Çubuk Karagöl Tabiat Parkı en kısa zamanda hizmete açılacak"

Gökçek ayrıca, Çubuk içme suyuna da 70 bin metreküp büyüklüğünde ek ünite eklendiği ve bunun da içme suyu kapasitesini yüzde 200 oranında artırdığını kaydederek, Çubuk-2 Barajı'na Kavşakkaya Barajı'ndan 14 kilometre uzunluğunda hat bağlandığını, ihtiyaç duyuldukça da buradan baraja su verilerek Çubuk'un su probleminin çözüldüğünü bildirdi. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından da ilçede 1 milyon 200 bin adet çiçek dikimi, 363 bin adet çalı dikimi gerçekleştirildiğini, 10 bin 883 adet de çeşitli büyük ağaç dikildiğini, kent içine bin 643 adet kent mobilyası konulduğunu, 19 ayrı okul, cami, kamu kuruluşlarının çevre düzenlemesinin yapıldığını ve 201 adet de oyun grubu kurulduğunu aktaran Gökçek, Çubuk Karagöl Tabiat Parkı'nın da en kısa zamanda hizmete açılacağını söyledi. Çubuk'ta tarımı ve köylüyü desteklemek üzere Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığından da çok önemli hizmet ve destekler sağlandığını kaydeden Gökçek, çiftçiye 38 ton yonca, silajlık mısır, Macar tiği, yem bitkisi tohum desteği sağlandığını, merinos, teke ve ak kahraman dağıtıldığını, 7 bin 580 adet meyve fidanı (vişne fidanı) desteği sağlandığını ve Çubuk balının bir marka olması için de çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Gökçek, arıcılara 600 kovan verdiklerini ve arıcılık malzemesi dağıttıklarını da sözlerine ekledi.

Gökçek, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan yardımlarla ilgili de şunları kaydetti:

"12 bin 274 aileye 229 bin 110 koli gıda yardımı, 12 bin 289 aileye 12 bin 889 ton yakacak yardımı, 350 aileye 157 bin 500 ekmek yardımı, 8 bin 447 öğrenciye kırtasiye, bot, kaban yardımı Çubuk'a yapılan hizmetlerden. Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı tarafından da 48 adet cami, okul ve derneğe yardım yapıldı. 3 bin 92 metre oto korkuluk yapımı, bin 776 metrekare tretuvar ile bin 386 metre bordür, bir adet de dekoratif saat kulesi yapıldı. EGO Genel Müdürlüğü tarafından yapılan otobüs ve ulaşım hizmetlerinde ise araç sayısı 11 adet, kapalı durak sayısı 26 adet, 7 adet otobüslere engelli rampa sistemi, 3 bin 43 adet trafik işaret levha yapımı ve 42 bin 222 metrekare de yol çizgi çalışması gerçekleştirdik."

"Her hayır diyen terörist olmaz ama her terörist hayır diyor"

Referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gökçek, Cumhuriyet'in kuruluş yıllarından başlayarak Türk siyasi yaşamında çift başlılıktan kaynaklı yaşanan ekonomik ve siyasi yansımaların Türkiye'ye verdiği zararları örnekler vererek anlattı. "İstikrar olabilmesi için yönetimin tek başlı olmasını istiyoruz" diyen Gökçek, Avrupa ülkelerinin 16 Nisan referandumu için "hayır" propagandası yaptığını ifade ederek, bunun altında da ekonomik nedenler olduğunu kaydetti. Her hayır diyenin terörist olmadığını, ama her teröristin hayır dediğini belirten Gökçek, "Özellikle hayır diyenlere sesleniyorum. Siz açın televizyonları, internetleri. Buralarda "evet" diye bir şey çıkarsa PKK kalmayacak diyor. Eğer bunlar hayır diyorsa, bunun karşısında herkesin evet demesi gerekiyor. Özgürlük için evet, huzur için evet, birliğimiz için evet, dirliğimiz için evet, güçlü Türkiye için evet, şehitler için evet, vatan için evet, bayrak için evet, gelecek için evet, istikrar için evet, çocuklarımızın istikbali içini evet" şeklinde konuştu.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim