• BIST 93.616
  • Altın 210,035
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 16 °C

Ankara Garı’ndaki Saldırıda Ölenlere Eskişehir'de Anma Töreni

Ankara Garı’ndaki Saldırıda Ölenlere Eskişehir'de Anma Töreni
Ankara'da 10 Ekim 2015'te meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için patlamanın 1'nci yılında Eskişehir'de anma etkinliği gerçekleştirildi.

Ankara'da 10 Ekim 2015'te meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için patlamanın 1'nci yılında Eskişehir'de anma etkinliği gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıl 10 Ekim Cumartesi günü çeşitli emek ve meslek örgütlerinin "Barış" mitingi çağrısıyla Ankara Garı mevkiinde binlerce kişi toplanmıştı. Bu sırada meydana gelen bombalı saldırı sonucu 101 kişi yaşamını yitirmiş, yaklaşık 500 kişi de yaralanmıştı. Eskişehir'de patlamanın 1'inci yılında hayatını kaybedenler için anma etkinliği gerçekleştirildi. İsmet İnönü Caddesi üzerinde bir alışveriş merkezi önünde toplanan Emek ve Demokrasi Güçleri üyesi yaklaşık 200 kişi, ellerinde tuttukları afiş ve Ankara'daki patlamada hayatını kaybeden insanların fotoğraflarının bulunduğu dövizlerle çeşitli sloganlar attı. Daha sonra saygı duruşunda bulunan grup, hayatını kaybedenlerin toplu fotoğraflarının bulunduğu dövizin önünde mum yakarak, karanfiller bıraktı. Ardından oturma eylemi gerçekleştirdi.

Yaklaşık 10 dakika süren oturma eylemi sonrası Emek ve Demokrasi Güçleri adına Serkan Demir basın açıklaması yaptı. Demir, Türkiye tarihinin en acımasız, en vahşi ve büyük katliamlarından birisi olan 10 Ekim Ankara katliamının üzerinden 1 yıl geçtiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin merkezinde, Ankara Garı'nda patlatılan bombalarla kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı kaybettik. 10 Ekim'de Türkiye'nin dört bir yanından sadece barış istemek için kamu emekçilerinin, işçilerin, halkların barış özlemini haykırmak, geleceğe dair umutlarını yaşatmak için "Savaşa inat, barış hemen şimdi!" demek için geldik. Kadını-erkeği, genci-yaşlısı, ölüme karşı yaşamı savunanlar olarak halaya durmuşken bombaların hedefi olduk. Ülkemizde emeğin haklarının genişletilmesi, özgürlük, barış ve demokrasinin kazanılabilmesi için yürüyecektik. Bu isteğin bedeli, 4 emek ve meslek örgütünün çağrısıyla düzenlenen Emek-Barış ve Demokrasi mitinginde 10 Ekim Cumartesi günü saat 10.04'te 101 canımızın alınması ve birçoğu ağır olmak üzere 500'e yakın arkadaşımızın yaralanması oldu. Saldırganların hedefi oldukça açıktır, hedef emektir. Hedef barıştır. Hedef demokrasidir" ifadelerini kullandı.

Anma programına CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da katıldı. Yapılan basın açıklamasının ardından topluluk olaysız şekilde dağıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim