Ankara'da 812 Suriyeli Çocuk Karne Sevinci Yaşadı

Ankara'da 812 Suriyeli Çocuk Karne Sevinci Yaşadı

Ankara Nazife Hatun İlköğretim Okulunda eğitim gören Suriyeli çocuklar karne sevinci yaşadı.

Ankara Nazife Hatun İlköğretim Okulunda eğitim gören Suriyeli çocuklar karne sevinci yaşadı.

812 Suriyeli çocuğun eğitim aldığı Nazife Hatun İlköğretim Okulunda 3., 4. ve 5. sınıf öğrencileri karnelerini Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, UNICEF Bölge Direktörü ve Avrupa Mülteci ve Göçmen Krizi Özel Koordinatörü Afshan Khan ve Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürü Christos Stylianides ve öğretmenlerinin elinden aldı. Karne töreninde öğrenciler ve aileleri duygu dolu anlar yaşadı.

Türkiye'de yaklaşık 1 milyona yakın Suriyeli çocuğun eğitim çağında olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak Suriyeli çocukların okula gitmeleri ile alakalı yoğun bir performans sergiliyoruz. Hedefimiz bütün çocuklara ulaşmak. Ulaşamadığımız her çocuk kayıp bir neslin ferdidir. Hem Suriyeli hem de Türk çocuklarımızın karne heyecanını teneffüs etmiş olduk" diye konuştu.

Çocukların okulun zenginliği olduğunu söyleyen Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürü Christos Stylianides ise, "Türk yönetim temsilcilerine teşekkür ediyorum, mükemmel bir iş gerçekleştiriliyor. Hiç şüphe yok ki buradaki çocuklar bu okulun zenginliğidir. Türkiye, Türkiye'de mevcut mülteci çocukların okullarına devam etmeleri adına büyük bir kararlılık sergilemiştir. Bu, Avrupa Birliği İnsani Yardım Fonları tarafından desteklenen, eğitime destek veren en büyük projedir" ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı