Anket Sonuçları Açıklandı... Türkiye'nin En Büyük Derdi Yine Bu Çıktı!

Anket Sonuçları Açıklandı... Türkiye'nin En Büyük Derdi Yine Bu Çıktı!

Anket sonuçları ortaya çıktı. Araştırmayı yapan şirket açıkladı. Türkiye'nin en büyük sorunu yıllardır değişmedi. Bakın bizi en çok ne endişelendiriyor? Türkiye'de yapılan ankete göre hepimizin en büyük sıkıntısı...

Türkiye'nin Nabzı adlı anketi her ay gerçekleştiren MetroPOLL Araştırma, Şubat Ayı'nda vatandaşın ülkede gördüğü en acil sorun işsizlik ve geçim sıkıntısı çıktı. 

İşsizlik sorunu ile yıllardır boğuşan Türkiye'de 2021 senesinde de en büyük sıkıntı yine ekonomik kaynaklı oldu. Vatandaşa anket uzaman MetroPOLL Araştırma'nın gerçekleştirdiği ankette "Ülkenin en acil sorunu nedir?" sorusundaki altı seçenekten "geçimsizlik ve işsizlik" seçeneği açık ara farkla en büyük sorun seçildi. 

Türkiye'nin Nabzı anketinde vatandaşın yüzde elli sekizi ülkedeki en büyük sorun olarak işsizlik ve geçim sıkıntısını gördüğünü dile getirdi. En büyük sorunu takip eden ikinci durum ise "pandemi ile mücadele oldu". Pandemi ile mücadelenin ülkenin en büyük sıkıntısı olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 15,3 oldu.

Yeni anayasayı neredeyse kimse dert etmiyor

Üçüncü sırada ise Terör ile mücadele maddesi geldi. Vatandaşların yüzde 10,4'ü ülkenin en büyük probleminin terör ile mücadele olduğunu düşünmekte. Terör sorununu az bir fark ile eğitim takip ediyor Vatandaşların yüzde 9,2'si ülkedeki sıkıntının eğitim olduğu fikrinde. Beşinci sırada ise "yeni anayasa yapımı" adlı madde yer aldı ve vatandaşların yüzde üçüne göre ülkenin sıkıntısı yeni anayasanın yapılması oldu. Son olarak yüze 4,2 oranında vatandaş soruya "fikrim yok" dedi.

2018 seçimlerindeki oyları da dahil edildi

Anket ayrıca katılımcılara 2018 milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy verdiklerini de sordu. Buna göre, işsizlik sıkıntısı cevabını veren en fazla seçmenin daha önce CHP'ye oy verdiği görüldü. CHP seçmeninin yüzde 73,8'i işsizlik sıkıntısının en önemli sıkıntı olduğunu düşünürken aynı sorunu AKP seçmenlerinin yüzde 44,6'sı, İYİ Parti seçmeninin yüzde 71,7'si, MHP seçmeninin ise yüzde 55,3'ü birinci sıraya taşıdı.

MetroPOLL Araştırmanın kurucusu olan yönetici Özer Sancar da anketi değerlendirdiği kısa bir yazı paylaştı. Sancar'ın ifadesine göre, Şubat 2021'de Türkiye vatandaşının acil sorunları arasında yeni anayasa yer almıyor. 

İlgili Haberler