Anketçilerden Davutoğlu ve Babacan yorumu: Yarın seçim olsa...

Anketçilerden Davutoğlu ve Babacan yorumu: Yarın seçim olsa...

Anket şirketlerinin yöneticileri, daha önce AKP’de etkin görevler üstlenmiş siyasetçilerin kuracağı yeni partilerin iktidarı “az ya da çok” ama mutlaka etkileyeceği görüşünde.

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre; Kamuoyunun nabzını yakından tutan anket şirketlerinin yöneticileri Davutoğlu önderliğinde kurulan yeni partiye dair ilk değerlendirmelerini yaptı. AK Parti’den kopan iki ismin Türkiye siyasetinde yaratacağı olası değişime dair görüşlerine aktaran araştırma şirketleri kurulacak partilerin alacağı oya ilişkin tahminlerde de bulundu.

 Recep Tayyip Erdoğan’ın son iki seçimde yüzde 51.6 ve 52.4 oy aldığını hatırlatan  MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat Kulat, yeni kurulan partilerin en az yüzde 2.4 oy alacaklarını ve belirleyici konuma gelebileceklerini söyledi.

“Yeni kurulan siyasi partilerin AK Parti’ye az ya da çok zararı olacak” diyen Kulat, bu partilerin siyasete olası etkilerine dair şunları kaydetti:

“AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayının seçilme şansı azalacak. Çünkü AK Parti, MHP dışında ittifak ortaklarına kapalı bir duruş sergiliyor. Bunun ötesinde seçim sürecinde insanların bir alternatifleri yoktu. En son yerel seçimde MHP’yi kısmi alternatif olarak gördüler. Milli Görüş çizgisindeki kişilerin de MHP’ye karşı bir ön yargıları söz konusu ama liberal AK Partililer MHP’ye kaydılar. Şimdi AK Parti’nin iki tane alternatifi var. Eğer AK Parti kendisini toparlayamazsa muhafazakâr AK Partililer önemli ölçüde Davutoğlu’nun yanında yer alırlar. Daha liberal insanlar ise Ali Babacan’a yönelebilirler. Babacan’a yönelme konusunda AK Parti dışında diğer partilerden de kopmaların olacağını düşünüyorum.”

Murat Gezici ise : Bir ay içerisinde yaptıkları ankette Davutoğlu öncülüğünde kurulan partinin yüzde 0.9 oy alacağı sonucunu elde ettiklerini, bu oyun yüzde 85’inin İYİ Parti ve SAADET tabanından geldiğini belirtiyor..

vrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz ise “Ali Babacan’ın partisinde daha çok AKP’li büyük siyasetçi denilen isimler yer alıyor. Davutoğlu’nun partisinde ise teşkilatın tam göbeğinden, çekirdeğinden isimler var. AKP’yi teşkilat anlamında asıl yıpratacak isim Ahmet Davutoğlu. Ahmet Davutoğlu sallar, dökülenleri Ali Babacan ekibi toplar. Ali Babacan ekibi daha çok endişeli AKP’lilere hitap eden bir ekip. Davutoğlu tabanıysa AKP’nin yaptıklarından çok, AKP’nin Davutoğlu’na yaptıklarından şikayetçi olan bir ekip. Babacan ekibinin daha geniş bir seçmene hitap edeceğini düşünüyorum. İki kurulan parti de AKP tabanından, hükümeti değiştirmeye ve Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmemesine yetecek oyu alacaklardır.”