Anksiyeteye neden olan 8 alışkanlık! Mutlu olmak istiyorsanız bunları terk edin

Anksiyete kaygılandığımız ve korktuğumuz zamanlarda algıladığımız güçlü bir dürtüdür. Bu dürtüyü elbette birçok kişi kaygılandığında hisseder ama adını koyamaz. Çünkü hangi durumların anksiyeteye neden olabileceğini bilmez.

Anksiyeteye neden olan 8 alışkanlık! Mutlu olmak istiyorsanız bunları terk edin
Yayınlanma Tarihi : 01 Aralık 2020 00:20

Bildiğiniz üzere anksiyete artık hayatımızın merkezi haline geldi. Hal böyle olunca birçok kişi anksiyete hastalığının ne olduğunu ve anksiyeteye sahip kişilerde hangi alışkanlıkların meydana geldiğini araştırmaya başladı. Bu yüzden bizde sizler için bu konuya bir açıklık getirmek istedik. İşte anksiyeteye neden olan 8 alışkanlık…

Anksiyete nedir?

Anksiyete kaygılandığımız ve korktuğumuz zamanlarda algıladığımız güçlü bir dürtüdür. Bu dürtüyü elbette birçok kişi kaygılandığında hisseder ama adını koyamaz. Çünkü hangi durumların anksiyeteye neden olabileceğini bilmez.

Gelin hep birlikte anksiyeteye neden olan alışkanlıklara bir göz atalım.

İşte anksiyeteye neden olan 8 alışkanlık

1-) Her şeyi kontrol altında tutmak

Anksiyete hastalığına sahip insanlar diğer kişilerde yardım almak istemezler her işi kendilerinin yapmasını her şeyi kontrol altında tutmak isterler. Sizde bu görüşle hareket ediyorsanız anksiyete hastalığına zemin hazırlıyor olabilirsiniz.

2-) İnsanları memnun etmek için çabalamak

İnsanları mutlu etmeye çalışmak gerçekten yorucu ve bunaltıcı bir iştir. Çünkü insanları mutlu etmek kolay değildir. Onlar mutlu olmayınca da siz mutsuz olursunuz. Bu yüzden kendi önceliklerinizi her zaman ön planda tutun.

3-) Az uyku uyumak

Uyku hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu yüzden mutlaka günde 7-8 saat uyku uyunmalıdır. Daha az uyku uyursanız bu sizin gün içerisinde yorgun düşmenize sebep olacak bu da anksiyete seviyenizin yükselmesine sebebiyet verecektir.

4-) Gün içerisinde az hareket etmek

Aktivite azlığı anksiyete seviyesinin yükselmesine sebep olur. Bu yüzden her gün yürüyüş ve spor yapmalısınız.

5-) Planlı hareket edememek

Plan yapmadan yapılan işler elbet bir yerde patlak verir. Bu durumda bizim sinirlenmemize ve stres seviyemizin artmasına sebep olur. Bunu azaltmak için bir sonraki gününüzü bir önceki gün mutlaka planlamalısınız.

6-) Çok kafein içmek

Bildiğiniz üzere kafein içmek vücudumuz için yararlı ama şu da unutulmamalı ki her şeyin fazlası da zarar. Bu yüzden günde 6 bardaktan fazla kafein tüketmek anksiyete hastalığını tetikleyebilir.   

7-) Alkol içmek

Birçok kişi kendisini kötü hissettiğinde alkol kullanır. Ancak alkol içmek stresinizi ve anksiyetenizi tetikleyecektir. Bu yüzden çok fazla alkol tüketmek, uzman kişiler tarafından önerilmiyor.

8-) Kahvaltıyı yapmamak

Kahvaltı bizim için en önemli öğündür. Kahvaltı yapmamak güne mutsuz başlamamıza sebep olur. Enerjimiz düşer ve kendimizi halsiz hissederiz. Bu  da depresyon ve anksiyeteye sebep olacaktır. Bu yüzden kahvaltı yapmak bizim için çok önemlidir.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!