Anne Babalar Dikkat! Bilim İnsanları Tehlike var diyerek o oyuncakların hemen...

Anne Babalar Dikkat! Bilim İnsanları Tehlike var diyerek o oyuncakların hemen...

Anne ve babalar dikkatli olmalı. Çocuklara özendirilen o oyuncak aslında zehir saçıyor. Alerjiye sebep olmasının yanında ölüme kadar götürebiliyor. Ebeveynler özellikle dikkat etmeli. İşte o zehir saçan oyuncak...

Slime olarak bilinen oyun hamuru şeklindeki yapışkan ürünler başta çocuklar olmak üzere sağlığı tehdit ediyor. Renk renk çeşit çeşit slimelar bakın ne tür hasarlara neden olabilir?

Youtube'da başlayan ve bir furya halinde tüm dünyaya yayılan "slime" adlı hamur içerisinde boraks, tutkal çeşitleri, ojeler ve ağır metaller bulunuyor. Bu maddeler ise deri ile temas, yutma ya da soluma halinde zehirlenme, genetik rahatsızlıklar, organlarda bazı problemler ve ölüme kadar yol açabiliyor.

Boraks içeriyor

Slime hakkında uzmanlar uyarılarda bulunuyorlar. Slime hamurunu yapan ve bununla oynayan kişiler karaciğer rahatsızlanması başta olmak üzere pek çok sıkıntıya yol açmakta. İçerisinde bulunan zehirli "boraks" maddesi ellerde ya da vücuda değen yerde egzama, deride kaşıntı ve dökülmenin yanında merkezi sinir sistemlerinde de çok büyük boyutlarda hasarlar meydana getirebilmektedir. 

Boraks maddesinin tek zararı bu değil. Ağızla teması ya da solunması durumunda slimelar ölüme kadar götürebilir.

Diğer yandan slimeların içerisine renklendirmek için katılan oje ve benzeri maddelerin cilde teması son derece tehlikeli bir durumdur. Slime içerisindeki bazı yapıştırıcı tutkallar da bağımlılığa neden olmasının yanı sıra alerjik cilt rahatsızlıkları ile beraber, kan ve sinir hücrelerini zehirleyebileceği de bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Ağır metaller en çok çocuklara zarar veriyor

Diğer yandan uzmanlar bu üründeki renklendirici boyalarda bulunan ağır metallere işaret etti. Kişilerin gen hücrelerini etkileyen ağır metaller en çok çocukları tehdit ediyor. Hatta yetişkinlere vermediği zarardan çocuklar etkilenebiliyor. Genetik olarak etki yapan slime, çocukların uygun bir şekilde büyümesinin önüne geçebilir. 

Kanserojen madde içeriyor

Diğer yandan slime içerisindeki ağır metaller, kemik iliğine de zarar veriyor. Lösemi gibi riskleri doğuran bu durumun yanında, kanserojen madde içeren slimelar ile ilk temasın bile tehlikeli olabileceği hakkında uzmanlar uyarıyor. Bu etki ile yoğun bir şekilde temasa geçmek de çocukların soluk borularını tıkayıp nefes almalarını engelleyebilir.