Anne Babalar Dikkat Edin Tehlike Çok Büyük Direk Beyni Etkilediği Ortaya Çıktı Çocuğunuzu Uzak Tutun

Beyin gelişimi çocuklarımız için oldukça önemlidir. Dikkat etmediğimizde aslında onları büyük bir tehlikeyle baş başa bırakıyoruz! İşte Çocuklarımızı ilgilendiren önemli uyarı

Anne Babalar Dikkat Edin Tehlike Çok Büyük Direk Beyni Etkilediği Ortaya Çıktı Çocuğunuzu Uzak Tutun
Yayınlanma Tarihi : 20 Şubat 2021 10:28

Anne babalar olarak çocuğumuzun iyiliği sağlığı her şeyden önemlidir. Onlarla aktivite yapmak hem onlara hem de bize çok iyi gelse de bazen kendimize zaman ayırmak için ya da ertelenmiş işlerimizi halledebilmek için çocuğumuza televizyondan, tabletten çizgi film açarız. Kendi kendine birkaç saat oyalanması işimize gelir, rahat bir nefes alırız. Yemek yemeyi reddeden çocuklar içinde televizyon, tablet bir numaralı silahımızdır. Ancak sürekli ekran karşısında olmanın çocuklar için zararı sandığımızdan da büyüktür. Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz…

1-Gerçeklikten uzak hayal dünyasında yaşama

Çocuklar müthiş bir hayal dünyasına sahiptir. Çizgi filmler soyut şeylerdir. Bu hayal dünyasını beslemez tam tersi çocuğun düşünme hayal etme yetisini uyuşturur.

2- Çalışmaya karşı hevessizlik

Sürekli ekran karşısında çizgi film izleyen çocuklar derslerden veya daha küçükse hayal gücü gerektiren oyun aktivitelerinden uzaklaşırlar. Sürekli çizgi film izlemek isterler.

3-Konuşma bozukluğu

Çok güzel konuşan çocuğunuz iletişimsizlikten konuşmasında kekeleme veya kelime telaffuzu sorunu yaşayabilir. Ya da henüz konuşamayan çocuğunuz da konuşamama sorunu yaşanabilir.

4- Obeziteye yatkınlık

Yemek yemeyi sevmeyen çocuklar için ekran karşısında yemek yedirmek çok sık yapılan yanlışlardan. Televizyon karşısında yemek yemeye alışan bir çocuk ne yediğini, ne kadar yediğini anlamaz. Tat alma hissi, doyma hissi azalır. Buda obeziteyi tetikleyebilir.

5- Bilinçaltına olumsuz etkisi

Çocuklara öğretici, bilgilendirici çizgi filmler olsa da, çocuğu ekran başına bırakmak gelecek neslimizin beynini başkalarının eline bırakmak demektir. Çocuğumuza verilen mesaj nedir? Bazen tahmin bile edemeyeceğimiz şeyler ekrana verilebilir. Ne izlediğini takip etmeliyiz.

Anne babalar; eğer ekrana bağımlı çocuğunuz varsa, süreyi azaltarak sınırlar koyarak işi ele almanızı tavsiye ederim. Unutmayın, çocuklarımız bizim geleceğimiz. Onları ekrana kurban vermeyelim.

Çocuklarımızın oyalanması için ellerine tutuşturduğumuz tabletler ve televizyonlar aslında onların direk beynini etkilemekte ve beyin gelişimini olumsuz anlamda etkilemektedir. 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.