Anne çorbalarının sırrı! Lezzetli Çorba yapmak için 13 tarif sırrı

Anne çorbalarının sırrı! Lezzetli Çorba yapmak için 13 tarif sırrı

Anneniz gibi çorba yapmak için bu ufak tüyoları mutlaka uygulayın. Anne çorbalarının sırrı açıklandı, on üç ipucu işe en harika çorbayı pişirin. Özlem duyduğunuz lezzeti yapmak aslında çok kolay, İşte anne çorbası yapmanın yolu...

Çorba denince hastalandığınız çocukluk günlerinizde annenizin pişirdiği çok lezzetli, ekşili çorbalar aklınıza geliyor ancak yapmayı bir türlü beceremiyor musunuz? O zaman mutfakta bir anne gibi düşünmenize yardımcı olacak on üç ipucu ile harika çorbanın sırrını verelim.

Çorba yapmak gerçekten emek isteyen zor bir iş. Sıvı bir yiyecek yapıyorsunuz ve kıvamını çok iyi tutturmanız lazım. Eğer içerisine süt ya da yoğurt gibi süt ürünleri koyacaksanız işler daha da sarpa sarıyor. Hele ki tamamen çaresiz kalıp hazır çorba tüketmeye çalışmak tam bir hezimet... Ancak bunlarla canınızı sıkmanıza hiç gerek yok çünkü ufak tüyolarla aslında nerede hata yaptığınızı görecek ve daha güzel çorbalar pişirip kışın kemiklerinize kadar ısınmanın tadına varacaksınız.

 1. Anne gibi düşünmeniz gerektiğini söylemiştik. Bu nedenle ilk olarak tasarruf amacıyla beraber gelen lezzetler elde etmek için ilk olarak sofrada artan bayatlamış ekmekleri toplayıp fırınlayalım. Poşetleyip kaldırdıktan sonra yapacağımız çorbaya atması için kenarda dursunlar.
 2. Yapılan en büyük hata, çorba için hazırlanan harcın içerisine musluktan soğuk su dökmektir. Bu şekilde homojenleşemeyen malzemeler çok korkunç bir tada sahip olur. Ayrıca çorbanın dibinin tutmaması için kısık ateşte pişirin.
 3. Üçüncü dikkat edilecek durum ise eklenecek olan tabletler ve yağ oranı ile alakalı. Tavuk ya da et suyu eklemek için tablet kullanacaksanız yağ oranını biraz daha düşürün çünkü bu tabletlerde de çok yağ vardır.
 4. Dördüncü öneriyi herkes bilir ancak yine de tekrarlayalım. Çok tuz döktüyseniz tencereye bir de patates atın ki tuzu çeksin.
 5. Domates çorbası yaparken domates haricinde püre domates, et ya da tavuk suyu ekleyerek çorbaya farklı boyutlar getirebilirsiniz.
 6. Eğer çorbayı yoğurtlu yapacaksanız, çorba kaynadıktan sonra yavaşça yoğurt ekleyin ki kıvamında bir bozulma olmasın.
 7. Sebzeli çorbalara mutlaka bakliyat ekleyin. Makarna, erişte ya da şehriye bol limonlu sebze çorbalarına çok yakışıyor.
 8. Çorbalara tereyağı ile nane kırmızı biber ekleyip erittiğiniz sosu ekleyin. Harika bir tat veriyor.
 9. Yoğurt gibi kremalı bir çorba yaparken de, çorbanın altını kapatmadan evvel ekleyin.
 10. Çorbaya lezzet katan ve pek bilinmeyen bir ot da maydanozdur. Maydanozun saplarını temizleyin ve incecik doğrayarak çorbaya ekleyin.
 11. Çorbalar piştikçe ya da dolapta beklediğinde  katılaşabilir. Bu nedenle üzerlerine su ekleyerek eski haline getirebilirsiniz.
 12. Süt veya süt ürünü gereken çorbalarda tuzu hemen değil, en son aşamada dökün. 
 13. Çorbanız için limon suyu, krema ve yumurtalı bir terbiye yapılacaksa, direkt çorbaya eklemeyin. Çok yavaşça ekleyin ki kıvamda kötü bir topaklanma meydana gelmesin.

İlgili Haberler