Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler

Günümüzde artan nüfusla birlikte çekirdek ailelerin bile ilk elden kemik ikilisi ebeveynlerdir. Anneler doğum sonrasında doğum öncesinde yaşadıklarını aşarak yeni gündem maddeleriyle ilgilenmek durumunda kalmışlardır.

Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler
Yayınlanma Tarihi : 14 Temmuz 2021 04:21

Annelik bu kutsal görevlerin bütünüdür. Peki, doğum sonrasında doğum öncesinden farklı olarak ne gibi işler vardır? Yeni doğanı emzirmek, altını değiştirmek, hayatını bebeğe göre şekillendirmek, bebekle annenin birbirine alışma sürecidir.

Tüm bunları tek bir çatı altında toplarsak annenin aslında ne gibi fedakarlıklara gebe olduğu da anlaşılır. Anneler çoğu zaman bilinçli bir annelik yapmadan çevresindeki insanlara danışıp doğaçlama hareket ederler. Bu olay ise arkasında birçok yanlış yapılan problemi getirir. Nedir bu yanlış giden problemler? En basitinden örnek verirsek Türkiye de doğumdan sonra birçok anne bebeğini anne sütüyle başlatır. Bu oran %95 kadardır. Ancak sonra devam ettiremeyerek mamaya geçerler. Mamaya geçmesi bebek için erken olur. Bu da sağlıksız bir gelişimi tetikler. Bunlara engel olmak için annelerin bebeklerini emzirmeleri konusunda daha bilinçli olmaları gerekmektedir.

Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün içeriğinde 9 farklı protein bulunur. Bu proteinler bebeğin kas gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Anne sütünde bulunan karbonhidratlar süt şekeri laktozudur. Bebeğin beyin dokusunun gelişimini doğrudan etkiler. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin gelişimini arttırır. Anne sütünün formülünde bulunan yağlar yine bebeğin beyin yapısına yarar sağlar. Aynı zamanda yeni doğanın enerjisinin %45 kadar bu yağlardan gelir. Sütte sodyum (tuz), potasyum ve kalsiyum bulunur. Bunlarda bebeğin alabileceği mineral ve demirin yaklaşık %20 oranında artmış halidir. Bir diğer değişte anne sütü bir bebeğin alabileceği ihtiyacı olan tüm besinleri içerir.

Anne Sütünü Arttırmanın Yöntemleri

Anne sütü annenin psikolojisiyle direk olarak bağlantılı olan hormonlara bağlıdır. Ondan sebep huzurlu ve mutlu bir annenin sütü daha fazla olabilmektedir. Doğumdan sonra sütün gelmediği durumlarda olabilir. Bu gibi durumlarda 2-3 gün bebeği emzirdikçe artar. Emzirme sıklığı ise anne sütünü sağlamanın yöntemlerindendir. İlk doğduğunda bebeğin refleksleri çabuk yorulur. O yüzden sık sık ama kısa süreli emzirmekte fayda var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sağlık Haberleri