• BIST 101.089
  • Altın 259,450
  • Dolar 5,6959
  • Euro 6,3746
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 26 °C

Antika saat hastalığı araba sattırıyor

Antika saat hastalığı araba sattırıyor
Osmanlı Devletinde Sultan Abdülaziz ve Abdülhamid dönemlerine ait antika saatler, Erzurum’da satışa sunuldu. Mezat usulü satışı yapılan antika saatler, tutkunlarına arabalarını bile sattırıyor.

Osmanlı döneminden kalma 1800’lü yıllara ait kurmalı mekanik saatler son zamanlarda oldukça fazla rağbet görmeye devam ediyor. Özellikle gençler arasında yaygınlaşan antika merakı eskiye olan ilgiyi arttırıyor. Erzurum’da 21 yıldır satın aldığı, işlevini kaybetmiş antika saatleri tamirden geçirerek çalışır hale getiren Adem Çatalkaya, kendisine ait saatçi dükkanında antika severlere saatlerini sunuyor. Tamir ettiği antika saatleri internet ortamında sattığını belirten antika saat ustası Adem Çatalkaya, “21 yıldır baba mesleğini yapıyorum. Epeydir de eski saatlere ve mekanik saatlere ilgi duyuyorum. Şu anda elimde olan Sultan Abdülaziz ve Abdülhamid döneminden kalma 1800 ile 1900’lü yıllara ait saatler mevcut. Genelde bu tür eski saatleri çalışmaz halde alıp revizyondan geçirdikten sonra satışa çıkarıyorum. Satmadığımız saatler de var elbette ama genellikle internet ortamından satışlarımızı yapıyoruz. Burada saatlerimizi görüp beğenen antika severlere satış yapıyoruz” diye konuştu.


Özellikle gençler başta olmak üzere ilginin her geçen gün arttığını söyleyen Çatalkaya, “Gençler sürekli gelip elimizdeki mevcut saatleri inceliyorlar. Yeni tip saatleri beğenmiyorlar. Eskinin kalitesini önemsediklerinden bahsediyorlar sürekli” dedi.


ANTİKA HASTALIĞI ARABA SATTIRIYOR


Mezatlar sırasında yaşadığı bir anıyı anlatan Adem Çatalkaya, antika saat hastalığının araba bile sattırdığını ifade ederek, “Erzurum'da ayın ilk pazarı Gürcükapı semtinde bütün saat hastaları toplanır. Burada mezatlar ve değiş tokuş yapılır. Yine burada bir kişi bir saati çok beğenmişti ama üzerinde hazır nakit parası olmadığı için arabasını o anda piyasasından düşük fiyata satmıştı. Ben neden böyle bir şey yaptığını sorduğumda bana şu cevabı verdi: ‘Ben artık geceleri rahat yatabileceğim. Şimdi o saat benim ben yine istediğim zaman araba alabilirim. Ama o saati bir daha bulamazdım’ dedi. Bu bir merak, bu bir heves, bu işe bir giren bir daha çıkamıyor” şeklinde konuştu. 


DOĞA ALCA - SELÇUK KAYA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim