Apple iOS 8 yüklemek için tıklayınız!

Apple iOS 8 yüklemek için tıklayınız!

ABD’li teknoloji devi Apple, bugün satışa sunacağı yeni akıllı cep telefonu iPhone 6’dan önce yeni işletim sistemi iOS8’i piyasaya sürdü.

 Yeni işletim sisteminin en önemli özelliği yeni bir güvenlik protokolü.
 
Apple, iOS 8 ile birlikte iPhone ve iPad’ler için gizlilik koruması başlattı. Buna göre, iOS 8 ile birlikte Apple, hiçbir iPhone ya da iPad’in şifresini kıramayacak.
 
Baypas edemeyecek
 
Bu şu anlama geliyor: Kull
anıcıların fotoğrafları, e-mailleri, adres defteri ya da son aramalarına Apple’ın erişimi mümkün olmayacak. Örneğin iOS 7 döneminde bir devlet kurumu elinde mahkeme kararı ve bir şüphelinin iPhone’u ile Apple’ın kapısını çalarsa Apple şifreyi aşarak bilgilere erişebiliyordu.
Apple’ın açıklamasına göre yeni sistemde bu mümkün değil. Apple’ın internet sitesinde yapılan açıklamada, “Rakiplerimizden farklı olarak Apple şifrenizi baypas edip bilgilerinize ulaşamaz. Devlet iOS8 yüklü telefonu mahkeme kararıyla bilgilere erişmek için getirirse bunu teknik olarak yapamayız” dedi. Yeni uygulamanın dünyada casusluk ve hacker saldırısı tartışmalarının çok yapıldığı bir dönemde çıkarılması dikkat çekti.   
 
 
Sesli SMS dönemi...
 

Bugün piyasaya çıkacak iPhone 6, iOS8 yüklü halde satılacak. Ancak iPhone 4S, 5, 5C ve 5S kullanıcıları yeni işletim sistemini bedava yükleyebiliyor. Yeni işletim sistemi 1 GB alan kullansa da indirmek için 4.6 GB boş alan gerekiyor. iOS 8 birçok başka yenilik sunuyor.
Bunlar arasında ilk dikkat çeken sağlık uygulaması Health App. Bu uygulamaya acil durumlar için bilgiler eklenebiliyor, fitness ve sağlık verileri analiz edilebiliyor. iOS 8 klavyeyi değiştirme imkânı sunuyor. Bu da SwiftKey gibi uygulamalara kapı açıyor. iOS 8’de mesajları sesli olarak kaydedip göndermek mümkün. Karşı taraf kaydetmezse sesli mesaj kendiliğinden silinebiliyor. Yeni işletim sisteminde giriş butonuna iki kez dokunulduğunda, hızlı arama yapmak istenen numaralar çıkıyor. Arşivde yer ve tarihe göre fotoğraf aranabiliyor.
 
3G'yi kapatamayacaksını..
 
iOS 8 öncesinde kullanıcılar Hücresel Veri'yi açtıklarında '3G'yi kapatma opsiyonuna sahipti. Böylece iPhone'larda fazlasıyla şarj tüketen 3G'yi kapatabilen kullanıcılar Hücresel Veri açık konumdayken daha yavaş internet bağlantısıyla hem şarj ömrünü artıyor, hem de internetten kopmuyordu.
 
Ancak iOS 8 ile birlikte 3G butonu ortadan kalktı. Kullanıcılara tek sunulan seçenek ise Hücresel Veri ayarı... Bu ayarın kapanmasıyla
internet tamamen kapanırken, ayrıca kullanıcılar 3G'yi kapatamıyor.
Bu da kullanıcıların canını fazlasıyla sıkmış durumda; zira 3G'yi şarj gitmesin diye sık sık kapatma yoluna giden kullanıcıların artık böyle bir seçeneği yok.