Araba Kışlık Bakımı Nasıl Yapılır? Arabanızı mutlaka bu uyarılar doğrultusunda kışa hazırlayın

Kışa girerken yapılması gerekenler arasında en önemlilerinden birisi de arabalarımıza yapacağımız kışlık bakımlardır.

Araba Kışlık Bakımı Nasıl Yapılır? Arabanızı mutlaka bu uyarılar doğrultusunda kışa hazırlayın
Yayınlanma Tarihi : 29 Kasım 2020 02:12

Arabalarımızı kışa hazırlarken mutlaka uzman kişilerden yardım  almalıyız ve işini düzgün yapan firmaları tercih etmeliyiz.

Almamız gereken sıvı ürünler, lastik ve mekanik parçalar varsa onları da uygun ve lisanslı ürünlerden seçmeliyiz. Arabalarımızın fabrikalarının tavsiye ettiği ürünleri kullanmalıyız. Güvenli sürüş için her zaman kurallara uymalıyız.

Arabalarımızın bagajında zincir, halat, takoz gibi ürünler mutlaka bulundurmalıyız. Unutmayın; her ekipman bizim güvenliğimiz için bir teminattır.

Arabamıza kışlık bakım yaptırmak için servis ya da yetkili servislere gidiyoruz ve gerekeni yapıyorlar ama bizim de ne yapıldığını ve ne yapılması gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Birkaç adımda yapılan ve yapılacak olan bakımları kendimizce kontrol edelim;

-Aracımızın ön cam ve arka cam silecekleri faal mi? Faalse silecek lastikleri yeni mi?

Araçlarımızın cam sileceklerinin lastikleri bazen uzun kullanımdan bazen de mevsim şartlarından dolayı yıpranmaktadır ve değişim isteyebilmektedir. Kış mevsiminde çok yağış görüldüğünden dolayı herhangi bir görüş azalması durumu yaşamamak için silecek bakımı önemlidir.

-Cam Temizleme Suyu Uygun mu?

Araçlarımızın ön ve arka camlarını temizlemek için su haznesinde bulunan su donabilir. Bu da gerek tesisatı patlatarak gerekse çalışmayarak hayatımızı zora sokabilir. Donmayan cam sularıyla bu hazne doldurulmalı ve yaşadığımız yerin iklim özelliklerine göre seçimi yapılmalıdır. Bazı yerlerde sıfırın altında otuz dereceler görürken bazı yerler sıfır derece civarında seyredebilmektedir. Ona uygun cam suyu seçimi yapılmalıdır.

 -Lastik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Lastik seçimi yaparken aracımıza en uygun kar/kış lastiği seçimi yapılmalııdr. Hem yük endeksi hem kullanım amacı hem de sürat kriterleri tek tek değerlendirilmeli, masraftan kaçınmadan en güvenli kış/kar lastiği alınmalıdır.

Lastik değişimi sırasında mutlaka gerekli hava miktarı kadar hava basılmalıdır. Kar/kış lastiğinin dişlerinin yol tutuşunun iyi olması için tam hava basılması gerekmektedir. Az hava basılan lastikler görevini tam yapamaz. Lastik değişimi esnasında sibop, jant, balans ve rot ayar/bakımlarını da yaptırmak gerekir.

-Akü Değişim ya da Tamiri

Aracımızın akü kontrolü yaptırılmalı bir aksaklık varsa ya tamiri ya da değişimi yapılmalıdır.

-Sıvı Bakımları Nasıl Yapılmalı?

Aracımızın motorunda (radyatör) su varsa antifiriz ile değiştirilmeli, antifiriz var ise ölçümü (kaç dereceye kadar koruyacağı) yapılmalıdır.

-Far ayarı ve klima bakımı da unutulmamalıdır.

Bunlar ilk akla gelen bakım kalemleri ama özellikle aracımızın periyodik olarak yapılan bakım kalemlerinden olan yağ ve filtrelerinin kontrolleri yapılmalı ve bakım gerekiyorsa bakımı yapılmalıdır. Araçlarımızın güvenli olması bizim canımızın güvende olmasıdır. Trafik kurallarına uyalım, emniyet kemerimizi her araca bindiğimizde takalım.

Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden bu siteden alıntı yapılamaz!