Araç Sahipleri Dikkat! Araç muayenede yeni dönem resmen başladı! Bundan böyle şart değil

Binlerce Araç Sahibini ilgilendiriyor. Araç muayenelerinde son dönemde yeni bir düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeye göre; ağır hasarlı araçlar herhangi bir sınırlama olmaksızın...

Araç Sahipleri Dikkat! Araç muayenede yeni dönem resmen başladı! Bundan böyle şart değil
Yayınlanma Tarihi : 26 Mart 2021 02:26

Araç Sahiplerini ilgilendiren yeni bir gelişme var... Binlerce Araç Sahibini İlgilendiren uygulamanın ayrıntıları da belli oldu 

Araç muayene dönemlerinde araç sahipleri saatlerce kuyruk bekledikten sonra muayeneden geçemediğinde uzun ve yorucu bir sürecin içerisine girerek muayene işlemlerini tamamlayana kadar oldukça yorucu bir sürecin içerisinde buluyorlardı kendilerini. Araç sahipleri tarafından uzun süredir dillendirilen ve değişiklik yapılması istenen konuya sonunda el atıldı.

Artık araç muayenesi yaptırdıktan sonra muayeneden geçemediyseniz aracınızı aynı ay içerisinde dilediğinizce tekrar muayeneye sokabileceksiniz.

Araç muayenesi sırasında 'emniyetsiz' ve 'ağır' olarak sınıflandırılarak muayeneden geçmesine izin verilmeyen araçlarla ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme sonucunda muayene esnasında kusurlu bulunan araçlar 1 aylık süre içerisinde araçlarında bulunan kusurları gidererek yeniden bir muayene ücreti vermek zorunda kalmadan ve herhangi bir sınırlama bulunmaksızın araçlarını tekrar muayeneye sokabilecekler.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, mevzuatta yaptığı değişiklikle alınan bu karar neticesinde her muayene esnasında ücret ödemekten kurtulacak ve dilediğince muayene girebilecek olan araç sahipleri ise sonunda seslerinin duyulmuş olmasından oldukça memnun. 

Kusuru Giderdikten Sonra Dilediğince Muayene

Araçlarında bulunan kusurları gideren araç sahipleri araç muayenesine girerek trafiğe çıkma onayı alabilmek için her seferinde ücret ödemek zorunda kalmayacaklar. 

Yıllardır beklenen ve araç sahipleri tarafından sıklıkla dile getirilen isteğin dikkate alınması milyonlarca araç sahibinin yüzünü güldürdü. Değişliklik, 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla uygulamaya sokulacak.

Yıllardır Bu Karar Bekleniyordu!

Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik geçtiğimiz dönemde Resmi Gazete'de yayımlandı. Değişiklik yapılan madde de; 

Yapılan araç muayenesi sonucunda ‘emniyetsiz’ veya ‘ağır’ sınıfına giren kusurları tespit edilen ve muayeneden geçemeyen araçların bir aylık süre içinde yapılacak muayene tekrarından muayene ücreti alınmaz, kararı alındı. Alınan bu kararda muayene tekrarına da yer verildi.  Muayenenin yapıldığı aynı gün veya muayenenin yapıldığı tarihten itibaren bir aylık süre içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere muayenenin yapıldığı araç muayene istasyonunda veya başka bir araç muayene istasyonunda yapılır, ibaresine yer verildi. Bu kararın alınması için yıllardır talepte bulunan araç sahipleri isteklerinin kabul görmesinden oldukça memnun.