Araç Satın Almak İsteyenler Dikkat! Mayıs ayında en fazla tercih edilen otomobil markaları

Araç Satın Almak İsteyenler Dikkat! Mayıs ayında en fazla tercih edilen otomobil markaları

Araba satışlarında en fazla tercih edilen otomobil markası belli oldu. Hafif ticari araç ve otomobil tercihlerinde zirvede olan marka hangisi? Araç satın alacaklar dikkat, bu marka en çok tercih edilen otomobil oldu...

Geçtiğimiz ayda Türkiye'de en fazla otomobil satışını gerçekleştiren Fiat olurken hafif ticari araç satışında da Ford birinci geldi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine bakıldığında Mayıs ayında Ford en çok tercih edilen araç oldu.

Geçtiğimiz seneye göre oranlarda yükseliş gerçekleşti

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin ortaya koyduğu araştırma sonuçlarına göre otomobil ve hafif ticari araç pazarında Mayıs 2021 için önceki senenin dönemine göre yüzde 69,8 büyüme gerçekleşti. 54 bin 734 adet olan otomobil satışları 2020'nin aynı zamanına göre yüzde 72,1 artış gösterdi. Mayıs ayında  43 bin 138 araç satışı olurken hafif ticari araçlar da yüzde 61,9 olarak artış gösterdi ve 11 bin 596 seviyesine geldi.

Son on senede araba satışları azaldı

Mayıs ayı satışlarında on senelik satış oranlarına bakıldığında otomobil satışları yüzde 18,2 azalırken, hafif ticari araç satışlarında yüzde 20,7 düşüş yaşandı.

Zirvede olan Fiat, toplamda 10 bin 18 tane araç sattı

Mayıs ayında gerçekleşen binek ve hafif ticari araç satışlarında toplam satışlarda Fiat birinci geldi. Fiat 10 bin 18 adet araç satışı yaparken, ikinci sırada ise 6 bin 260 satış yapan Volkswagen yer aldı. Renault ise mayıs ayında beş bin üç yüz otuz araç satışı gerçekleştirdi. 4 bin 463 araç satan Ford dördüncü gelirken,  3 bin 466 satış yapan Toyota beşinci oldu.

En fazla otomobil satışı  7 bin 135  ile Fiat'ta 

Otomobil satışına bakıldığında da Fiat 7 bin 135 araç satarak yine birinci geldi. Renault da 5033 otomobil sattı. Volkswagen ise 4 bin 506 araç satarak üçüncü,  2 bin 878 araçla Toyota dördüncü ve Peugeot da 2 bin 561 otomobil ile beşinci oldu.

En Yeniler