Argan Yağının faydaları nelerdir? Argan yağı nasıl kullanılır?

İçerisinde birçok vitamin, antioksidan ve asit bulunduran argan yağı vücudumuz için çok faydalı bir yağdır. Argan yağı Fas’ta yetişen bir ağacın çekirdeğinden elde edilmektedir.

Argan Yağının faydaları nelerdir? Argan yağı nasıl kullanılır?
Yayınlanma Tarihi : 09 Aralık 2020 00:42

 Keşfedildikçe kullanımı artan argan yağı resmen bizim için bir şifa kaynağı diyebiliriz. Bu yazımızda sizlere argan yağının faydalarından bahsedeceğiz. 

1) Saça faydası nedir? 

Son zamanlarda içerisinde argan yağı bulunan şampuanlar, saç kremleri, saç bakım yağları, saç maskeleri oldukça popülerleşti. Bu durum argan yağının saç için ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor.

Saf argan yağı saç diplerine masaj yaparak uygulandığında saça canlılık kazandırır ve daha parlak bir görünüm verir. Aynı zamanda nemlendirme işini de gördüğü için kuruluğa bağlı oluşan kepeklerin azalmasına yardımcı olur. 

2) Kalp ve damar hastalıklarına faydası nedir

İçerisinde bulunan yağ asitleri sayesinde kolesterolü ve yüksek tansiyonu dengelediği söylenmektedir. 

3)Sivilce sorunlarını giderir

Yağlı ya da kuru her cilt tipi için büyük problem haline gelen sivilceler argan yağı sayesine iyileştirilebiliyor. 

4) Tırnak bakımında kullanılır

Tırnak etlerinde ve tırnak üzerinde oluşan soyulmalara karşı etkisini gösteren argan yağı düzenli kullanıldığı taktirde tüm tırnak sorunlarını giderir. 

5) Yaşlanmaya karşı olan etkisi

Argan yağını yetişkinlik öneminde düzenli olarak kullananlar oluşacak kırışıkları geciktirir ve yavaşlatır. Aynı zamanda cildi nemlendirme özelliği olduğundan kuru cilt yapısına sahip rahatlıkla kullanabilirler. 

6) Kanserli hücrelerle savaşma özelliği

Argan yağı e vitamini bakımından zengin olduğu için kontrolsüz çoğalan hücrelerle savaşarak tümör oluşumunu önler. Prostat ve mesane kanserine karşı oldukça faydalıdır. 

7) Çatlakları önler 

Hamilelik döneminde ve doğum sonrasında oluşabilecek çatlakların önlenmesine yardımcı olur. 

Soğuk havalarda el ve dudakların çatlamaması içinde kullanılabilir. 

Argan yağı kullanım alanları gördüğünüz gibi oldukça geniştir. Fakat ağız yoluyla tüketildiğinde sağlığınız açısından tehlikeli olabilir. Bu yüzden hekiminize danışmadan kesinlikle ağız yoluyla tüketmeyin. 

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler