Asgari ücret ve emekli aylıklarına yeni artış! Sevindiren zam gelişmesi

Asgari ücret ve emekli aylıklarına yeni artış! Sevindiren zam gelişmesi

2020 yılının sonunda herkesin gözü kulağı aldığı maaşa ne kadar zam geleceği ile ilgili haberdeydi. Asgari ücret ve emekli maaşlarından sonra o maaşlara da zam geldi...

Yeni yılda maaşlarına ne kadar zam yapılacağını merakla bekleyen vatandaşlardan bir kısmı zaten ilk zamlı maaşlarını aldı bile..

Ancak maaşını almayan ve ne kadar maaş alacağını merak eden yurttaşlarımız için 65 yaş maaş aylığının ne kadar olacağını öğrendik. Ocak ayında yapılan zamlar içerisinde bulunan 65 yaş aylığı yüzde 7,33 zamlanarak 763,6 TL oldu.

65 Yaş Aylığı Nedir?

65 yaşını dolduran ve hiçbir maddi geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan yurttaşlara devlet tarafından geçimlerini idame ettirebilmeleri adına verilen ücrettir.

65 Yaş Aylığı Almanın Koşulları 

  • Öncelikle 65 ve üstü bir yaşta olmanız gerekmektedir.
  • 65 yaş aylığını alabilmek için yurttaşların hiçbir şekilde bir gelirinin bulunmuyor olması gerekmektedir. Örneğin, sosyal güvenceniz yok ancak nafaka alıyorsanız 65 yaş ve üstü yurttaşlara ödenen bu maaştan siz faydalanamıyorsunuz. Yani bu ücreti alabilmeniz için gerçekten muhtaç olmanız gerekiyor.
  • Yalnız yaşamıyorsanız ve evliyseniz, kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3'te birinden daha az olması gerekmektedir
  • Hanede kişi başına düşen gelir 941 TL'nin üzerinde bulunuyorsa siz 65 yaş aylığından faydalanıyorsunuz demektir.

Artan bir diğer maaş ise engelli maaşı oldu.

Engelli maaşı; engel durumu bulunan ve bunu hastanede bir kurul tarafından verilen heyet raporu ile belgeleyen yurttaşlara verilen maaştır.

Bu maaşı alabilmek için öncelikle 18 yaşından büyük ve 65 yaşından da küçük olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda engelli maaşı alabilmek için herhangi bir kurumda çalışmıyor olmanız ve ve sigortalı olmamanız gerekmektedir.

Engel Durumuna Göre Verilen Maaş Miktarı;

  • Yüzde 40-69 arasında bir engeliniz bulunuyorsa; 609 TL
  • Yüzde 70 ve üzerinde bir maaşınız bulunuyorsa; 914 TL olarak belirlendi

İlgili Haberler