• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 15 °C

Asgari ücret yıl boyunca 1300 lira mı olacak ?

Asgari ücret yıl boyunca 1300 lira mı olacak ?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, asgari ücretin yıl boyunca bin 300 lira olup olmayacağı ile ilgili,

 "Maliye Bakanımızla ters düşmek işimize gelmez, asgari ücretli vatandaşlarımızla da ters düşmek işimize gelmez. Bir orta yol buluruz’’ dedi.

Türkiye ile Belçika Krallığı arasında imzalanan Sosyal Güvenlik Anlaşması’nın uygulanmasına ilişkin idari anlaşmanın imza töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve Belçika Krallığı Ankara Büyükelçisi Marc Trenteseau’nun katılımıyla gerçekleşti. İmza töreni sonrası gazetecilerin asgari ücretin yıl boyunca bin 300 lira olup olmayacağı ile ilgili soruları üzerine Bakan Soylu, şunları söyledi:

’’Bizim Maliye Bakanımızla ters düşmek işimize gelmez, asgari ücret alan vatandaşlarımızla da ters düşmek işimize gelmez. Hiç merak etmeyin bir orta yol buluruz. Özellikle asgari ücretin bin liradan bin 300 liraya çıkması konusunda piyasalarda şöyle bir tedirginlik vardı; acaba burada asgari ücretle çalışanlar veya bu düzeyde çalışanlar yüzde 30’luk bir artıştan dolayı iş yerleri tarafından çıkarılırlar mı diye. 2014 yılında yüzde 30’luk bir asgari ücret artışına rağmen neredeyse 33-36 bin civarında kişinin işten ayrıldığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda 2014 Aralık ayında 1 milyon 275 bin 484 kişi işe girmiş, 2015 Aralık ayında da bu sayı artmış ve 1 milyon 312 bin 986 kişiye ulaşmış. Bu şu demektir işe giren ve çıkan sayısı neredeyse birbirine eşit bir durumda. Bu da piyasanın ve çalışma hayatının Türkiye’de derinliğinin en temel delillerinden bir tanesidir.

Burada elbetteki hem bu konuda iş verenlere yönelik ortaya koyduğumuz desteğin bir katkısı olduğu söylenebilir hem de Türkiye’nin çalışma hayatının çok önemli ölçekte bir derinliğe bir dayanıklılığa ve büyük bir kapsayıcılığa sahip olduğunun da en temel delilidir. Şunu ifade etmek istiyorum ki yüzde 30’luk bir asgari ücret artışına yönelik olarak Türkiye’de çalışma hayatının bu kadar kendisini muhafaza etmesi ülkemiz adına hem de geleceğimiz adına çok sevindirici. Birçok ekonomik kriz geçirdik daha doğrusu dünyada geçirildi. Bizim bundan ne kadar az etkilenmemizin delili de tam anlamıyla bu rakamlarla ortadadır. Bundan sonra dönem dönem bu iş gücü piyasasıyla ve özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi içerisinde elde ettiğimiz rakamlardan hem kamuoyunu hem de sizleri bir şekilde bilgilendirmeye çalışacağız.’’

’’EMEĞİN HAKKININ ALINTERİ KURUMADAN ÖDENMESİ BİZİM EN ÖNEMLİ SORUMLULUĞUMUZ’’

Alo 170 vasıtasıyla kendilerine gelen bir takım şikayetler söz konusu olduğunu kaydeden Bakan Soylu, "Bu şikayetler özellikle asgari ücretin yükselmesinden etkilenmek istemeyen bir takım iş verenlerin özellikle taşeron sisteminde biraz daha bizi karşı karşıya bırakan bir şikayet olarak durmaktadır. Asgari ücretin altında maaş verme konusunda bir takım girişimler söz konusudur. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değildir. Bu konuda bakanlığımızın tüm birimlerini harekete geçirdiğimiz bilinmelidir ve kanunun, hukukun ve iş hukukunun ve çalışma hukukunun gereğini yerine getirileceğini burada söylemek istiyorum. Çünkü belki de Türkiye’nin son yıllardaki en temel başarılarından bir tanesi kayıt dışılığı kayıt içine almaktır. Yani yüzde 52’lerden yüzde 32.6’ya düşürdüğümüz kayıt dışı da aslında bu söylediğimiz sistemde vardır.

Onun için ifade etmek istiyorum ki bu konuda her kim böyle bir teklifle karşı karşıya kalıyorsa Alo 170 dahil bakanlığımızın tüm birimlerine bu konudaki duyurularını ve bu konudaki özellikle ihbarlarını iletebilirler.

Biz dört koldan Türkiye’de asgari ücretin altında bir maaş olmamasını temin etmekle sorumluyuz. Dönem dönem gelen şikayetler içerisinde asgari ücretin yüzde 30 artmasından dolayı eğer böyle bir süreç söz konu oluyorsa bunu hemen bakanlığımıza ilgili iş-kur ve çalışma müdürlüklerimize hatta sosyal güvenlik kurumu merkezlerimize ve müdürlüklerimize telefonla Alo 170 hattına veya internette mail üzerinden de bakanlığımızın bütün birimlerine iletilmesi bizim için ehemmiyet taşımaktadır.

Emeğin hakkı ve alın terinin kurumadan ödenmesi bizim Anadolu medeniyetimizin ve bizim hükümetimizin ve iktidarımızın vatandaşımıza, milletimize karşı, emeğe karşı en önemli sorumluluğudur bunu bir kez daha söylemek istiyorum’’ şeklinde konuştu.

’’AĞUSTOS OLA HAYROLA’’

Başbakan Davutoğlu, hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuya oldukça hassasiyet gösterdiklerini vurgulayan Soylu, ’’Bu konunun Ağustos ayı sonunda tekrar masaya geleceğini ve bu konuda sendikalarımızla karşılıklı bir mutabakatımız olduğunu ve bu konuyu değerlendireceğimizi ve Ağustos ayı sonunda asgari ücret vergi gelirinden dolayı bin 300 liralık belirlenen rakamın altına düşürülmemesini temin edebilmek için elimizdeki hem gelir gider dengemizi, hem maliyet tablomuzu tekrar değerlendirebileceğimizi ifade ediyorum. O günden bugüne kadar hem Sayın Cumhurbaşkanımızın hem de Başbakanımızın bizlere bu konuyla ilgili hassasiyet içerisinde olmamıza yönelik talimatları olmuştur. Sayın Maliye Bakanımızla elbetteki bu konuyu karşılıklı değerlendiriyoruz. Ağustos ola hayrola’’ dedi.

"ÇALIŞMALAR OLGUNLAŞMA AŞAMASINDADIR"

Emekli promosyonuna ilişkin soru üzerine ise Bakan Soylu, "Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili taahhüdümüz olmuştur. Maliye Bakanlığı ile çalışmaları sürdürüyoruz. Önümüzdeki günler içinde Maliye Bakanlığı ile bir araya geleceğiz. Çalışmalar olgunlaşma aşamasındadır. 21 Mart tarih olarak verilmiştir, birçok kurumumuz birçok anlamda bu çalışma içindedir’’ diye cevap verdi.

Bakan Soylu, Belçika Büyükelçisi Trenteseau’ya Türk kahvesi fincanı hediye ederek, ’’Türk kahvesinin hatırı 40 yıldır, bizimki 80 yıl sürsün’’ dedi.

(İHA)

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim