Asgari ücrete dair bakan Selçuk'tan açıklama geldi! 2021 Asgari ücrette yol haritası belirlendi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, milyonlarca insanın dört gözle beklediği asgari ücretle ilgili açıklamalar yaptı.

Asgari ücrete dair bakan Selçuk'tan açıklama geldi! 2021 Asgari ücrette yol haritası belirlendi
Yayınlanma Tarihi : 26 Aralık 2020 22:38

Asgari ücret pazarlıklarında son anlara giriliyor.

Milyonlarca işçinin ve birçok vatandaşın beklediği asgari ücretin belirleneceği o son toplantının tarihi netlik kazandı.

Son Toplantı Pazartesi Günü Olacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre; işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılı için geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için son toplantısını Bakanlığın ev sahipliğinde 28 Aralık pazartesi günü saat 10.30'da yapacak.

Milyonların merakla beklediği bu önemli toplantıya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk başkanlık yapacak.

Komisyon, bu görüşmenin ilk toplantısını 4 Aralık Cuma günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, ikinci toplantısını 15 Aralık Salı günü Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK), üçüncü toplantısını da 22 Aralık Salı günü Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun (Türk-İş) ev sahipliğinde çevrim içi olarak yapmıştı.

TÜİK'in Asgari Ücret İçin Önerisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bekar olan bir işçinin asgari geçim tutarının ağır olan işlerde çalışanlar için 2 bin 792 TL 10 kuruş, orta nitelikteki bir işte çalışanlar için 2 bin 507 TL 70 kuruş ve hafif olarak nitelendirilen işlerde çalışanlar içinse 2 bin 339 TL 10 kuruş olarak hesaplandığını bildirdi.

Partilerin asgari ücret için önerdikleri ücretler şu şekilde:

CHP – 3,100 TL

İYİ PARTİ – 3000 TL

HDP – 4,000TL

SAADET PARTİSİ – 4,500 TL

GELECEK PARTİSİ – 3,300 TL

BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ – 10,000 LİRA