Asgari ücrete zam geliyor! Büyük artış yaşanacak. Tam 3 bin 159 lira…Ancak...

Asgari ücrete zam geliyor! Büyük artış yaşanacak. Tam 3 bin 159 lira…Ancak...

Gazetevatan yazarı Mert Nayır yıl boyunca geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği asgari ücret tespit komisyonunun ilk toplantısının 4 Aralık Cuma günü olduğunu açıkladı. "En az 350 dolar olması gereken asgari ücret için çekişmeli bir süreç olacak."

Asgari ücretin belli olacağı komisyonun ilk toplantısı yaklaşırken, Gazetevatan yazarı İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır pazarlıklar ve olası yeni asgari ücret hakkında bir yazı yayınladı. 'Geleneksel asgari ücret pazarlıkları başlıyor' başlığını alan yazıda Nayır, Türkiye’de sigortalı çalışan 10 kişiden 4’ünün asgari ücret aldığını ve Türkiye’nin Avrupa’da asgari ücretle çalışan barındıran birinci ülke olduğunu yazdı.

Avrupa’da yüzde 7 iken Türkiye’de yüzde 41!

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Mert Nayır, yazısında Avrupa Birliği’nde asgari ücretle çalışma oranının yüzde 7 olduğunu, Türkiye’de ise bu oranı yüzde 41 olduğunu belirtti.

Yazıda TÜİK verilerine göre Türkiye’de sigortalı çalışan 27 milyon kişi iken hesap edilecek olursa asgari ücretle geçinen kişi sayısı on milyonun üstünde olduğuna değiniliyor. Pazar enflasyonu devreye girdiğinde ise asgari ücretli on milyon kişinin bir mucize gerçekleştirdiğini yazan Nayır, 2021 yılında uygulanabilecek asgari ücrete ve toplantının olası sonuçlarına değindi.

Komisyonda neler oluyor?

2021 yılında uygulanacak asgari ücret ile ilgili kaleme aldığı yazısında Mert Nayır, komisyon toplantısı işleyişini aktardı. Komisyon süresince işçi, işveren ve devlet tarafını temsilen yetkililerin pazarlıklar ile sonraki yılda uygulanacak asgari ücreti belirlediklerini aktardı. Son birkaç yıldır komisyona asgari ücretli işçilerin de alındığını ve nasıl geçindiklerini kendilerine sorularak görüşlerinin alındığına değindiği yazısında, en sonunda verilen kararın işçinin talebinden kat be kat aşağıda ancak işverenlere göre de fazla bulunan bir miktar onaylanıyor. İşçi ve işveren görüşleri alınsa da son kararı devlet yetkilisi veriyor.

Döviz nedeniyle asgari ücret de geriledi!

Döviz kurlarındaki çalkantı asgari ücreti de vurmuş durumda. Yılın başında 400 dolar olan asgari ücret doların en yüksek olduğu zamanda 20 dolara düştü. Ucuz işçiliğin en yaygın olduğu Çin’de bile asgari ücret 330 dolar iken, aralık ayının ilk haftasında asgari ücret 295 dolar oldu. Yeni açıklanacak asgari ücretin 350 doların üzerinde olması bekleniyor.

İşte siyasi partilerin asgari ücret beklentileri

CHP sözcüsü, asgari ücretin en az üç bin yüz TL olması gerektiği ile ilgili basın açıklaması yaparken, İYİ Parti önümüzdeki yıl uygulanacak asgari ücretin 3 bin TL olmasını ancak işverene maliyetinin bu yıl olduğu gibi 3 bin 458 TL’de sabitlenmesini önerdi. HDP asgari ücretin net 4 bin lira olması yönünde bildirimde bulunurken, MHP açlık sınırı olan 2517 lira olarak tutulmasını ancak işçilere ulaşım desteği sağlanması gerektiğini belirtti.

Hükümet henüz bir açıklama yapmazken, yalnızca çalışma bakanı tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini dilediğini belirtti.

Asgari ücret hakkında tahminler

Nayır, yazısında “Pandemi sebebiyle kapanan işletmeleri düşünerek önümüzdeki yıl işverenler lehine bir ücretin belirleneceği söylenebilir.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Merkez Bankası’nın ‘2021 yılı enflasyon hedefine göre asgari ücrete yüzde 9.4 oranında artış yapılabilir’ açıklamasına istinaden asgari ücrete küçük bir zam yapılabilir. Eğer enflasyon hedefine oranla bir zam gelirse brüt asgari ücret 3 bin 299 liraya, net asgari ücret 2 bin 542 liraya yükselebilir.

İşçilerin beklediği rakamın en düşük oranının açıklanmasıyla net asgari ücret, AGİ dahilinde iki bin yedi yüz elli Türk Lirası, brüt ise üç bin sekiz yüz kırk altı lira olabilir.

İlgili Haberler