Aşı Konusunda Kafaları Karıştıran Olay... Türk bilim insanlarınca Bu Sorulara Yanıt Bulunamıyor!

Mustafa Adıgüzel, Çin’den gelecek olan aşıların Türkiye’de paketleneceğini fakat hazırlanan ihale şartnamesinde ciddi soru işaretleri olduğunu söyledi.

Aşı Konusunda Kafaları Karıştıran Olay... Türk bilim insanlarınca Bu Sorulara Yanıt Bulunamıyor!
Yayınlanma Tarihi : 26 Aralık 2020 22:00

Türkiye yapılacak olan aşılamayı beklerken, CHP Ordu Milletvekili olan Dr. Mustafa Adıgüzel, Çin’den Türkiye'ye gelecek olan koronavirüs aşılarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Mustafa Adıgüzel, Çin’den gelecek aşıların Türkiye’de paketleneceğini ancak hazırlanan ihale şartnamesinde ciddi soru işaretleri olduğunu söyledi. Mustafa Adıgüzel, ambalajlama işleminin buz kaplarıyla yapılacağını ancak bunun daha sağlıklı olmayacağını, teçhizat ve donanım açısından eksiklik olduğunu dile getirdi.

Mustafa Adıgüzel Şu İfadeleri Kullandı:

“Covid-19 aşısına ne zaman başlanacağını herkes merak ediyor. Sağlık Bakanlığı, aşılamanın 11 Aralık’ta başlayacağını ifade etmişti. Fakat şimdi de Ocak ayının başlarında başlanacağı belirtiliyor. Bütün bunlar yaşanırken Sağlık Bakanlığı bir ihaleye çıktı.

Bu ihale aşı ambalajlama ve kare kodlama ihalesi. Belli ki aşı Çin’den çok büyük bir blok olarak ülkeye gelecek. Yani ambalajlaması Türkiye’de olacak. Paketleme de ihale şartnamesinde 2cc’lik flakonlarda 50.000.000 şişeye bölünecek.

Nasıl paketleneceğine dair ayrıntılar yine ihale şartnamesinde bulunuyor. Fakat nakil ve depolama kısımlarında bir iklimlendirme koşulu konulmamış. Yani soğuk zincirin sağlanması için kendisinden soğutma cihazları şartnamede bulunmuyor. Buz kapları ile bu işin olacağı anlaşılıyor. Bu durumun ne kadar sağlıklı olacağı şüpheli.

Burada bir noktaya daha değinmek isterim. Aşılamanın son günlerde olacağı belli olmasına karşın bu konunun bugüne dek halledilmiş olması gerekirdi. Çünkü Türkiye’de 50.000.000 dozu aşı şişelerine paketleyebilecek donanımda bir firma bulunmuyor.

Bu konular, oldukça özel eğitim, teçhizat, donanım ve deneyim gerektirir. Biz bu tür konularda gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini Mart ayında belirtmiştik. Şimdi 10 gün içinde bir firma bu işi üstlenecek, insanlar bunun için eğitilecek, cihazlar alınacak ve bu iş yapılacak. Bunun bir mantığı yok.

İhalenin kime verileceğini de elbette ki takip edeceğiz. Daha düşük kapasitede de olsa Türkiye’de bu aşı paketlmesi işinde deneyimli birkaç tane ilaç firması bulunuyor. Bu firmaların potansiyel kapasitelerini artırarak bu işi başarabileceklerine dair bir umudumuz olsa da ihalenin kime verileceği henüz bilinmiyor.” dedi.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!