Aşı olacak olanlar dikkat etsin! Veriler hiç de iyiye işaret etmiyor!

Aşı olacak olanlar dikkat etsin! Veriler hiç de iyiye işaret etmiyor!

Aşı yaptıracak olanların dikkat etmesi gerekiyor. Elde edilen veriler hiç umut vaat etmiyor. Aşı yaptıracaklar dikkatli olsun. Aşı yaptıranlarda bu etkiler görününce tüm dünya korktu. İşte detaylar....

Aşı olacaklara kötü haber geldi. Türkiye'nin de 25 bin doz sipariş ettiği Pfizer-BioNTech aşısını olanlardan hiç iyi haberler gelmiyor...

On kişi öldü

Korona virüse karşı geliştirilmiş olan ve duyurulan ilk aşı Pfizer-BioNTech'in ortak olarak geliştirdiği Comirnaty'i vurulanlardan çok iyi haberler gelmiyor. Özellikle Avrupa ile Amerika Birleşik Devletleri'nden alıcı bulan Comirnaty aşısı, mRNA türünde geliştirildi. Şuanda başlayan aşılama çalışmalarının kısa vadeli sonuçları ise yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Öyle ki Almanya'da bu aşıyı olanlardan 10 kişi öldü. 

Sözcü'nün haberine göre, Avrupa'da 25 kişinin aşılandıktan sonra ölmesinin sonrasında Almanya'dan da on kişinin aşı sonrası vefat ettiği öğrenildi. 

Enstitü aşıdan öldüklerine ihtimal vermiyor

Almanya'da bulunan Paul Ehrlich Enstitüsü'nde ise kişilerin ölüm nedeni araştırılıyor. Enstitü'ye göre kesin olarak bu kişilerin aşıdan öldüğünü söylemek yanlış bir tutum olacak. Çünkü kişiler bir yandan da çok yaşlı ve aşı sonrasında diğer rahatsızlıklarının ölümü tetiklemiş olabileceği düşünülüyor.

Almanya'da ilk olarak yaşlılar, bakım evleri ve sağlık personeli aşılanmakta. Bunun yanında şimdiye kadar aşılanan Alman vatandaş sayısı bir milyona yaklaştı. Aşılanan elli bir vatandaşta çok ciddi yan etkilere rastlandı.

Genel olarak aşının yan etkileri ise şiddetli baş ağrısı, aşı olunan yerde yanma olarak geçiyor. Normal grip aşısından biraz daha ağır seyreden aşının uzun vadeli etkileri de merak edilmekte.

Türkiye'nin aşıları nerede?

Bunun yanında Türkiye de Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği Comirnaty aşısından sipariş etmişti. Ancak sipariş edilen 25 bin ton aşıdan henüz bir haber yok. Şirket, Belçika'daki üretim tesislerinde büyük bir yoğunluk olduğunu ve siparişlerin, şuanda tek tedarikçisi oldukları için gecikeceğini açıklamıştı.