Aşırı Kola İçtiğinizde Bakın Vücudunuzda 1 gün içerisinde neler Gerçekleşiyor...

Son zamanlarda yapılan birçok araştırma, kolanın insan sağlığına çok zararlı olduğunu ve çeşitli şekillerde hasta edebileceğini göstermiştir. Kola, özellikle diş çürüğü, vitamin eksikliği ve anksiyete gibi birçok sorunu beraberinde getirir.

Aşırı Kola İçtiğinizde Bakın Vücudunuzda 1 gün içerisinde neler Gerçekleşiyor...
Yayınlanma Tarihi : 25 Aralık 2020 17:05

Milyonlarca insanın kola tüketmeye devam ettiği Türkiye’de kola tüketimi çok yaygın. Kola diş çürüğü, vitamin eksikliği, anksiyete, cilt problemleri gibi pek çok hastalığa neden olabileceği gibi bağımlılık yapıcı da olabilir. 

1- Vitamin eksikliğine neden olur 

Kola ve benzeri gazlı içeceklerde bulunan asit kafein ile karıştırıldığında 60 dakika içerisinde vücuttaki vitaminleri parçalar. Bu nedenle vitamin eksikliği başlar. Bu problem yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerle ve çeşitli hastalıklarla gün yüzüne çıkar. 

2- Diş çürüğüne yol açar 

Kolanın asit oranı ve yüksek şeker içeriği diş minesine zarar verebilir. Vitamin eksikliğinin üstüne yetersiz kalsiyum eklerseniz dişlerinizi kaybedebilirsiniz. İçiliyorsa bile mutlaka pipet ile tüketilmelidir. Bu sayede kolanın direkt olarak dişlerinize temas etmesini engellemiş olursunuz. 

3- Kaygıya neden olur 

Kafein içerdiği için uyku bozukluklarına neden olabilir. Ek olarak, anksiyete kafeinin bir yan etkisidir. Bir kutu kola çok fazla kafein içerir ve bağımlılık yarattığı bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. İçtiğiniz kola miktarını azalttığınızda baş ağrısı, sinirlilik, yorgunluk ve hatta depresyon yaşayabilirsiniz. Bunlar bir nevi sigara ve alkolde görülen yoksunluk belirtileridir. 

4- Vücutta şişkinlik yaratır 

Kola, yüksek şeker içeriğinden dolayı sizi şişmanlatır. Ayrıca bağışıklık ve kalsiyum eksikliğinden dolayı eklemler ve kemikler üzerindeki baskıyı artıracaktır. Şişmanlayan karın bölgesi ve kalın kalçalar bu zararlı tüketimlerin sonucu ile oluşur. Egzersiz veya diyet programı ile yok edilemeyen bu şişkinlikler, daha büyük hastalıklara davetiye çıkarabilir. 

5- Cildi aşındırır 

Her gün kola içmek cilt üzerinde her gün sigara içmekle aynı etkiye sahiptir. İnce çizgilerinizi ve kırışıklıklarınızı artıracaktır. Cilt yaşlanmasını hızlandırır ve sarkmasına neden olur. Egzamaya da neden olabilir. Erken yaşlanma belirtilerinin en büyük sebepleri kola gibi asitli içeceklerin fazlaca tüketilmesidir. 

6- Kalp hastalığına neden olur 

Kötü kolesterolün yükselmesi kalp krizi olasılığını artırır. Günde yalnızca 1 bardak kola içmek yüksek tansiyon sorununu artıracaktır. Aynı zamanda, kola tüketen kadınların tip 2 diyabet hastalığı gösterme oranı daha yüksektir. 

7- Kanser riski artar 

Kolanın geldiği plastik şişedeki benzen kansere neden olabilir. Bu bilimsel açıklamalar ışığında kanıtlanmıştır. Her şeye rağmen kola tüketimini azaltamıyorsanız, uzmanlar tarafından tavsiye edildiği gibi haftada bir kez kola içebilirsiniz. 

8- Böbrek yetmezliği 

Araştırmaya göre, günde iki veya daha fazla kutu kola içenlerin kronik böbrek hastalığı riski iki katına çıkıyor. Kolanın asitli ve yakıcı yapısı ilk önce böbrekleri etkiliyor. Aşırıya kaçıldığı zaman böbrek hastalıkları riski yüksek oranda artıyor. Bu riskler göz önüne alınarak kola tüketimine mutlaka kişisel sınırlandırma getirilmelidir. 

Kola Kilo Aldırır Mı? 

Yüksek şeker içeriği ile kola, kilo alımında öncü rol oynar. İnsan vücudunda depolanan bu şekerler, bir süre sonra yağa dönüşerek diyette aksamaya neden olabilir. Kolanın kilo almaya neden olabileceği gerçeği, sizi diğer hazır içeceklerin kilo almayacağını düşünmeye sevk etmemelidir. Hazır içeceklerin çoğu çok fazla şeker içerir ve bu da tüm enerjinizi çekebilir. 

Diyet Kola Kilo Aldırır Mı? 

Diyet kolanın kalori içeriği 0'dır. Bu durum kilo problemi yaşayan kola severler için geçerli. Diğer kola çeşitleri gibi diyet kola da beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilmez. Diyet kolada şeker ve kalori eksikliği bazen yanlış anlamalara neden olabilir. Kolanın içeriğinde bulunan aspartam, şekerin yerini alabilir ve bu da diğer ürünlerin vücut tarafından şeker olarak kabul edilmesini sağlayabilir. Bu nedenle diyet kola da olsa dolaylı yoldan kilo alırsınız.