Aşıyı bulan Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin Müjdeyi verdi: “Türkiye'de De Aşı Üreteceğiz.” Ancak..

Covid-19 aşısıyla adeta dünyanın umudu olan Türk bilim adamı Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye'de de üretime başlamayı düşündüklerini açıkladı. Şahin, 4,5 milyon doz aşıyı, Nisan ayına kadar Türkiye'ye ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti.

Aşıyı bulan Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin Müjdeyi verdi: “Türkiye'de De Aşı Üreteceğiz.” Ancak..
Yayınlanma Tarihi : 27 Aralık 2020 01:55

İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin’in bir kentinde ortaya çıkan ve şu an dünya genelinde açıklanmış olan resmi rakamlara göre 80 milyondan fazla insani etkileyen yanı sıra 1 milyon 750 binden fazla insanın da hayatını kaybetmesine sebep olan COVID-19 salgını hız kesmeden yayılmaya devam ediyor.

Geliştirdiği aşıyla beraber dünyadaki insanlara umut olan Prof. Dr. Şahin, bunları Türk televizyonlarında ilk kez A Haber’de açıkladı.

Prof. Dr. Şahin'in canlı yayındaki açıklamalarından öne çıkan kısımlar şöyle: "Türkiye'ye ilk aşamada tam olarak 550 bin aşı gönderilecek.

Bu aşıları 2021 yılının ilk haftalarında göndermeyi planlıyoruz. 4,5 milyon dozu Nisan ayına kadar Türkiye’ye ulaştırmayı amaçlıyoruz. Çok mutluyuz, aşımızı Türkiye’ye göndermekten dolayı da gerçekten sevinçliyiz.

    Peki, Aşı Türkiye’de De Üretilecek Mi?

    Üretimleri Pfizer ile gerçekleştirmekteyiz. Aşıyı Türkiye'de de üretme girişimlerimiz var elbette. Türkiye'de üretim alanı oluşturmayı amaçlıyoruz. Ama 2021 yılı içinde yetişir mi bilemiyorum. Aşılar Avrupa’dan Türkiye’ye gönderilecek.

    Aşı, İngiltere’deki Mutasyondan Etkilenecek Mi?

    Virüslerin mutasyona uğraması gayet normaldir. İngiltere'de gerçekleşen mutasyon henüz aşımızın üzerinde test edilmemiş olsa da 10 gün içinde test ederek sonuca ulaşacağız.

    Eski Hayatımıza Ne Zaman Dönebiliriz?

    Bu kış tüm insanlık adına gerçekten çok zorlu geçecek. Özellikle yaşlı insanlarımız ve sağlık çalışanlarımızın aşıyı yaptırması gerekiyor. Farklı şirketlerin üretmiş olduğu aşılarda var. Önümüzdeki yılın yaz aylarının sonuna doğru aşılama işlemleri büyük ölçüde tamamlanırsa, 2021'in sonlarında yavaş yavaş normal bir kış ve yaz ayı geçirebiliriz."