Aşıyı Bulan Uğur Şahin Milyarder listesinde bakın nereye yerleşti

Aşıyı Bulan Uğur Şahin Milyarder listesinde bakın nereye yerleşti

BioNTech'in kurucu ortağı ve koronavirüse karşı aşıyı ilk bulan kişilerden olan Profesör Doktor Uğur Şahin, milyarderlerin arasında yer aldı. Aşı sayesinde büyük bir kâr elde eden Şahin, ünlü dergiye konu oldu...

Koronavirüs nedeniyle dünyadaki dengeler de değişmeye başlamıştı. Forbes dergisinin  düzenli olarak yayınladığı dolar milyarderleri listesine de 40 yeni milyarder dahil oldu ve bu milyarderler sağlık sektörüne yatırım yapan kişilerden oluşuyor. Aralarında Uğur Şahin'in de bulunduğu milyarderler listesine göre bir senede dünya genelindeki dolar milyarderi sayısı 2775 kişiye ulaştı.

Son bir senede 660 kişi daha dolar milyarderi olurken, bu milyarderlerin toplam serveti ise 13.1 trilyon dolara yükseldi.

İlk defa listeye dahil oldu

Koronavirüs nedeniyle sağlık sektörüne yatırım yapan kişiler büyük bir kazanç elde etti. Özellikle maske gibi kişisel sağlık ekipmanlarının zorunlu olması bu sektöre yatırım yapanların önünü açtı. Amerikalı Forbes dergisinin düzenli olarak yayınladığı dolar milyarderleri listesine kırk korona zengini de dahil olmuş oldu. Bunların arasında koronavirüse karşı aşıyı bulan firmanın kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin de bulunuyor.

Derginin yayınladığı listenin dördüncü sırasında yer alan Biontech Kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin,  dört milyar dolarlık bir servete sahip. Şahin bu listeye ilk defa dahil oldu. Şahin Forbes'un listesinde 727. sırada...

Çinli iş insanı kırk kişinin en zengini oldu

Listenin yeni dahil ettiği kırk kişiden en zengini ise Çin merkezli Winner Medical’in yüzde 68 hissesine sahip olan iş insanı Li Jianquan oldu. Jianquan, maske ve bazı koruyucu ekipmanlar üretmekte olan Winner Medical ile çalışıyor. Winner Medical, 2020 senesinde Shenzen Borsası’nda halka arz yaptıktan sonra Jianquan’ın serveti de 6.8 milyar dolar oldu.

64 yaşındaki Hong Konglu iş insanı Li Jianquan, Forbes milyarderler listesinde 384. sıradayken, Çin'in ise en zengin 75. kişisi oldu. 

Diğer zenginler...

Listeye giren korona zenginlerinin arasında Moderna ile CanSino Biologies’den de birden fazla milyarder listeye girebildi. Bu şirketlerin değerleri büyük bir yükselişteydi.