Astronomi uzmanlarından 2021 yılı için korkutan kehanet olacakları açıkladılar

Astronomi uzmanlarından 2021 yılı için korkutan kehanet olacakları açıkladılar

Uzmanlar, Dünyanın dönüş hızının arttığını belirtiyor. Dönüş hızının artmasıyla 1 yılı çok daha çabuk tamamlayacak olan dünyada 2021 yılı jet hızı ile geçecek...

Uzun süredir araştırma yapan astronomi bilimi uzmanları, dünyanın güneş etrafındaki dönüş hızının arttığını tespit etti. Bununla ig-lgili açıklama yapan uzmanlar, dünya 2021 yılını öyle hızlı tamamlayacak ki kimse bir şey anlamayacak diyor.

2021 Jet Gibi Geçecek!

Kanada'da  bulunan York Üniversitesi astronomi ve fizik profesörü Paul Delaney, katıldığı bir televizyon programında dünyanın dönüş hızının arttığını bununda yer yüzünde zamansal kavramda bir yavaşlamaya sebep olacağını belirtti. 

Bilimsel hesaplamalar üzerinden durumu açıklayan York Üniversitesi astronomi ve fizik profesörü Paul Delaney, 2021’de ortalama bir gün, 24 saatlik (86 bin 400 saniye) normal bir güne göre 0,05 milisaniye daha kısa olacak ifadesine yer verdi.

Küresel Isınma

Tüm bunların sebebinin küresel ısınma olduğunu belirten Profesör Paul Delaney, küresel ısınma iklim değişikliğine sebep oluyor ve bu iklim değişikliği de buzulların eriyerek dünya üzerindeki kütlenin konumlanma şeklini değiştirdiğini ve suların dünyanın dönüş eksenine yaklaştıkça onun dönme hızını arttırdığını belirtti.

Söz konusu kısalma bir saniyeden daha az olacağı için insanların günlük aktivitelerini etkilemeyecek elbette ancak zaman içinde küresel zaman dilimini ve günlerin belirlenmesini etkileyebileceği düşünülüyor. Bu nedenle 1 gün için 24 saat değil de saniye uygulamasına geçilebileceğini belirtiyor.

Ancak bazı astronomi uzmanları ise, bu durumun tüm akıllı telefon, bilgisayra ve saat gibi araçlarda karışıklığa neden olabileceğini belirtiyor. Bunun sonucunda da iletişimin etkilenebileceği düşünülüyor..