Atilla Pekdemir Herkesi Yasa Boğdu! Covid-19'u Yenerek Sevenlerini Mutlu Etmişti Ama...

Atilla Pekdemir Herkesi Yasa Boğdu! Covid-19'u Yenerek Sevenlerini Mutlu Etmişti Ama...

Ünlü oyuncu Atilla Pekdemir'den sevenlerini ağlatan bir haber geldi. Başarılı oyuncu Atilla Pekdemir iki senedir savaş veriyordu. Büyük salgında hastalanan ancak covid-19'u atlatan oyuncu...

Sevilen oyuncu Atilla Pekdemir, iki yıldır Akciğer kanserine karşı savaş veriyordu. Bedeni sonunda yenik düşen Atilla Pekdemir, yetmiş sekiz yaşında hayata gözlerini yumdu. Henüz covid-19 hastalığını atlatan Atilla Pekdemir'in ölüm haberi herkesi derinden üzdü.

Yaklaşık iki yıldır akciğer kanseri için tedavi görüyordu. Pekdemir, İzmir'de hayatını kaybetti.  

Atilla Pekdemir kim?

Giresun'da 1943 senesinin Şubat ayında dünyaya gözlerini açan Pekdemir, on gün sonrasında yetmiş sekiz yaşına girecekti... Üniversite yaşlarına gelene dek Giresun'da hayatını sürdüren usta oyuncu aslında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyordu. Ancak hukuk üçüncü sınıf öğrencisi iken kendindeki cevheri değerlendirmek ve içindeki oyunculuk aşkını söndürmemek için kritik bir karar ile Konservatuara hazırlandı. Üçüncü sınıftayken hukuk bölümünü bırakan Pekdemir İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümüne başladı ve buradan da mezun oldu.

Kurduğu tiyatro grubu ile bir ilke imza attı...

Henüz konservatuvarda öğrenci iken, kendisinden başka beş arkadaşını topladı. Altı heyecanlı konservatuvar öğrencisi GRUP-6 Tiyatrosu'nu kurdu. Çok özel bir başarıya imza aran GRUP-6 Tiyatrosu, Türkiye'deki ilk Bertolt Brecht oyununun sergilendiği tiyatrodur. Aynı senede Atilla Pekdemir'in hocası olan Yıldız Kenter'in tiyatrosunda bir Brecht oyununda daha sahne alan Pekdemir, Üç Kuruşluk Opera ile profesyonel oyunculuğa ilk adımını attı.

Keşanlı Ali Destanı Performansı...

Ülkemize kabare tiyatroyu getiren usta yazarımız Haldun Taner'in ölümsüz eseri olan ünlü Keşanlı Ali Destanı Gençlik Tiyatrosu'yla Almanya- Erlangen Uluslararası Tiyatro Festivalinde sergilendi. Bu oyunda ise Ali rolüyle ön kendini gösteren bir oyuncu vardı, o da usta oyuncu Atilla Pekdemir'in ta kendisiydi.

Sayısız emek verdi

Atilla Pekdemir, oyunculuğunun yanında tiyatrolarda yönetmenlik de yapmış usta bir isim. Daha önce pek çok tiyatroda çalışan Pekdemir; Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Minur Özkul Tiyatrosu, Üç Maymun Kabare, Ali Poyrazoğlu, Levent Kırca, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner, Deve Kuşu Kabare ile birlikte Sadri Alışık Tiyatroları'nda hem oyuncu hem de yönetmen olarak yeteneklerini yıllar boyunca sergiledi. Uzun yıllar tiyatroda pişen oyuncu televizyonlarda da kendisini gösterdi. Özellikle "Adını Sen Koy", Yol Ayrımı", "Hayat Yokuşu" ve "İyi Ki Varsın" gibi dizilerdeki performansıyla beğeniler toplayan Pekdemir, pek çok filmde de rol almıştı.

İlgili Haberler