• BIST 96.112
  • Altın 240,245
  • Dolar 5,8371
  • Euro 6,5643
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 16 °C

Ato Ticaret Ataşelerini Buluşturdu

Ato Ticaret Ataşelerini Buluşturdu
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, 4'üncü Ticaret Ataşeleri Buluşması'nda, "Sizleri dostlarımız olarak görüyoruz. Var olan ticari ilişkilerimizi...

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, 4'üncü Ticaret Ataşeleri Buluşması'nda, "Sizleri dostlarımız olarak görüyoruz. Var olan ticari ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak adına bize düşen her ne varsa elimizden geleni yapmaya hazırız" dedi.

Ekonomik cephede üzerine düşeni yapmak ve Ankara'nın ihracatını artırmak için çalışmalarını sürdüren ATO, Ankara'daki büyükelçiliklerin ticaret ataşeleri ile meclis üyelerini bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Ticaret Ataşeleri Buluşması'nda bir araya getirdi. ATO Başkanı Gürsel Baran, bir otelde düzenlenen 4. Ticaret Ataşeleri Buluşması'nda yaptığı konuşmada, Ankara'nın ihracat potansiyelinin artması ve ATO üyelerinin yeni pazarlara açılmasını istediklerini söyledi. Ticaret ataşeleriyle her zaman iş birliği içinde çalışmaya hazır olduklarını belirten Baran, "Sizler, dış ticaretimizin vazgeçilmez aktörlerisiniz. Ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkiler bizleri birbirimize bağlıyor. Siyasi alanda ne olursa olsun ticari bağlar kuvvetli olduğunda bu öteki alanlara da sirayet ediyor ve normalleşme süreci hızlanıyor. Sizleri dostlarımız olarak görüyoruz. Kapımız sizlere her zaman açık. Var olan ticari ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak adına bize düşen her ne varsa elimizden geleni yapmaya hazırız" diye konuştu.

Baran, "Ticaret, Ankara Ticaret Odasında konuşulur" düsturu ile Ankara'nın ticaretini, tüccarını, istihdamını, kalkınmasını ilgilendiren her konunun ATO'da konuşulmasını hedeflediklerini bildirdi. Ankara'nın dış ticareti hakkında bilgi veren Baran, ATO üyelerinin dünyanın her ülkesine ve serbest bölgeye ihracat yaptıklarını kaydetti. Baran, Ankara'nın 2016 yılı sonu itibariyle 10,8 milyar doları ithalat olmak üzere toplam 17,3 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip olduğunu belirtti. Ankara'nın son 10 yıllık süreçte önemli bir büyüme kaydettiğini dile getiren Baran, "Ankara artık eski Ankara değil. Sanayide, ticarette çok büyük mesafeler kat ettik. 2023 yılına sanayisiyle, tarımıyla, hizmetler sektörüyle; ekonomide de başkent olarak girmeyi hedefliyoruz" dedi.

Fuar alanı ve yurt dışı uçuşlar sorununun çözülmesiyle Ankara'nın çehresinin değişeceğini vurgulayan ATO Başkanı Baran, "Ankara, yeni yapılan Yüksek Hızlı Tren Garı, Akyurt Fuar Alanı ve yurt dışına direkt uçuşlarla Anadolu'nun dünyaya açılan kapısı haline gelecek" ifadelerini kullandı.

"Devletimizin yanındayız"

Jeopolitik önemi ve ekonomik gelişimi nedeniyle terör örgütlerinin hedefi olan Türkiye'nin zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ifade eden Baran, şunları kaydetti:

"Milletimizin birliğini ve bütünlüğünü hedef alan saldırılar karşısında Ankara Ticaret Odası olarak her zaman devletimizin ve milletimizin yanında yer alacağımızı buradan bir kez daha ilan etmek istiyorum. Ülkemizin istiklali ve istikbali bizim için her şeyin önünde gelir. İş dünyasının temsilcileri olarak ekonomik cephedeki sorumluluğumuzun farkındayız ve bu alanda teyakkuzdayız. Yaşadığımız onca sıkıntıya rağmen ekonomimiz dimdik ayaktadır. Üzerimizdeki kara bulutlar dağıldığında ülkemiz yeniden bölgenin parlayan yıldızı olacaktır."

ATO Dış Ticaret ve Uluslararası İşbirliği Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Ali Rıza Koç da konuşmasında Ankara'yı sahip olduğu ticari ve jeopolitik avantaj sayesinde firmaların dünyaya açıldıkları merkez haline getirmek istediklerini söyledi. Koç, "Odamız farklı coğrafyalarda yürüttüğü fuar, heyet organizasyonları ve benzeri çalışmalarla üyelerini yurt dışına taşımakta ve firmalarımızı ülkelerinizdeki iş dünyası ile bir araya getirmektedir. Bugünkü buluşma ile mevcut ortaklıkları daha da artıracağımızı ve gelecekteki yeni ve daha büyük işbirliklerimizin temellerini de atacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

Başbakan Yıldırım telgraf gönderdi

Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda bakan, 69 ülkenin ticaret ataşelerinin bir araya geldiği 4. Ticaret Ataşeleri Buluşması'na telgraf ve çiçek gönderdi. Başbakan Yıldırım telgrafında, "Bugün dünyanın en büyük ekonomileri içinde yer almayı hedef alan Türkiye, inanıyorum ki üretim, istihdam ve ihracatta bulunduğu seviyenin çok üstüne çıkarak küreselleşme akımlarının içinde varlığını ve gücünü daha da arttıracaktır. Bu anlamlı buluşma vesilesi ile ticaret ataşelerimize gücümüze güç katan kıymetli hizmetleri dolayısıyla takdir ve şükranlarımı sunuyorum" ifadelerine yer verdi.

4. Ticaret Ataşeleri Buluşması'na AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Hüsnü Dilemre, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Köksal Liman, MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, ATO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı. ATO Başkanı Baran, gece boyunca ticaret ataşelerinin masalarına giderek tek tek sohbet etti. ATO Meclis üyeleri de dış ticaret yaptıkları ve potansiyel gördükleri ülke ticaret ataşeleriyle görüşerek bilgiler aldılar.

ATO, ABD'den Gana'ya 69 ülkeyi bir araya getirdi

4. Ticaret Ataşeleri Buluşması'na ABD, Afganistan, Almanya, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Bahreyn, Bangladeş, Belçika, Benin, Bosna Hersek, Brezilya, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator, Endonezya, Etiyopya, Fas, Fransa, Gana, Güney Afrika, Güney Sudan, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Katar, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kore, Kosova, Lübnan, Lüksemburg, Litvanya, Makedonya, Meksika, Moldova, Nijer, Nijerya, Norveç, Özbekistan, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovenya, Sri Lanka, Sudan, Taipei Tayvan, Uganda, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan, Zambiya, Kolombiya, Fildişi Sahili, Filistin, Suudi Arabistan, Moritanya ve İran ticaret ataşeleri katıldı.

Ato Ticaret Ataşelerini Buluşturdu

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim